Zelená úsporám obnovena, opět lze získat dotace na tepelné čerpadlo

18. duben 2014  Veronika   Stavíme  3825 zobrazení  544 slov

Dobrá zpráva pro všechny, kteří chtějí efektivně využít zdroje energie a zároveň přispět na zlepšení životního prostředí. Program Zelená úsporám byl opět obnoven a nyní můžete opět získat dotace na zateplení domu, solární ohřev vody, kotel na biomasu nebo na tepelné čerpadlo.

Zelená úsporám obnovena, opět lze získat dotace na tepelné čerpadloZelená úsporám obnovena, opět lze získat dotace na tepelné čerpadlo

Dobrá zpráva pro všechny, kteří chtějí efektivně využít zdroje energie a zároveň přispět na zlepšení životního prostředí. Program Zelená úsporám byl opět obnoven a nyní můžete opět získat dotace na zateplení domu, solární ohřev vody, kotel na biomasu nebo na tepelné čerpadlo.

Reklama

Nová zelená úsporám

Ministerstvo životního prostředí spouští program Nová zelená úsporám, kterým chce podpořit zlepšení stavu životního prostředí.  Cílem tohoto programu je také snížení emisí skleníkových plynů, podpora výstavby domů s velmi nízkou energetickou náročností a celkové efektivní využití zdrojů energie.

Program je členěn do třech základních kategorií. Do první kategorie "snižování energetické náročnosti stávajících rodinných domů" patří hlavně zateplení domu, které snižuje výdej energií na vytápění domu. Druhou kategorií je "výstavba rodinných domů s velmi nízkou energetickou náročností", která má podpořit zmíněnou činnost. A třetí kategorií je "efektivní využití zdrojů energie". Mimo solární ohřevy vody nebo kotle na biomasu do této kategorie patří velmi rozšířená tepelná čerpadla, která si v posledních letech získala vysokou popularitu díky své efektivitě.

Tepelná čerpadla s dotací

Skrze Novou zelenou úsporám můžete získat dotace na tepelná čerpadla typu voda-voda, země-voda nebo vzduch voda. Tyto typy tepelných čerpadel se liší ve zdroji, ze kterého odebírají teplo. Ve všech případech je ale můžete připojit na současné rozvody topení ve vašem domě.

Tepelné čerpadlo typu voda-voda odebírá teplo ze spodního nebo z geotermální zdroje vody, nebo může odebírat teplo z vody použité v technologických procesech. Voda je obvykle čerpána skrze jeden vrt do čerpadla a následně vrácena druhým vrtem zpět do země.

Tepelné čerpadlo typu země-voda potřebuje k odběru tepla pouze zem a to buď velkou plochu, do které se položí zemní kolektor, nebo hloubkový vrt, skrze který čerpá teplo ze země hluboko pod povrchem. Zemní kolektory jsou sice náročné na plochu, oproti hloubkovému vrtu jsou ale levnější na instalaci.

Tepelné čerpadlo vzduch-voda je co se týče instalace nejjednodušší, teplo totiž odebírá z venkovního vzduchu a svou práci dobře zvládne i v mrazech. Ze zmíněných čerpadel je také nejlevnější, má ale nižší efektivitu.

Jak zažádat o dotaci

Žadatelem může být vlastník nebo stavitel rodinného domu a to jak fyzická, tak právnická osoba. Žádost se podává na Ministerstvu životního prostředí výhradně elektronicky a k realizaci je třeba přizvat odborného dodavatele aby byl dodržen standard kvality realizace.


Reklama

Autor: VeronikaHodnocení

Zatím nikdo nehodnotil