Vybíráme pásovou pilu a pilové pásy

18. únor 2011  Jan Potůček  Stavíme  4604 zobrazení  358 slov

Při práci na stavbě či v továrně potřebujeme provést přesný a čistý řez do oceli či jiného kovu. Zejména automatické pásové pily na kov dokáží velice efektivně a rychle řezat ocelové trubky i hliník nebo dokonce dřevo.

Vybíráme pásovou pilu a pilové pásyVybíráme pásovou pilu a pilové pásy

Nejdůležitější součástí každé pásové pily (ať už automatické, poloautomatické či ruční) je pilový pás. Při nákupu pásové pily v obchodě sice zpravidla obdržíte jeden pilový pás, nicméně je důležité vědět, že na každý kov, případně na dřevo se může využívat jiný druh pilového pásu. Bude tak s největší pravděpodobností potřeba si pořídit jiné typy pilového pásu, nežli ten, který jsme dostali při nákupu nové pásové pily.

Reklama

Zásady při výběru pilového pásu do pásové pily

Výběr pilového pásu na kov či jiný tvrdý materiál by se měl řídit několika pravidly a zásadami. V první řadě je potřeba vzít v potaz délku pilového pásu dle toho, jakou máme pásovou pilu. Každá pásová pila má totiž jiné parametry pro pilové pásy a v její dokumentaci tak bývá označeno, jakou délku pilového pásu budeme potřebovat. Stejné je to i v případě šírky, avšak s tím, že horizontální pásové pily mají šírku vždy pevně danou, zatímco u vertikálních pásových pil lze využít různé rozsahy pilového pásu.

Volbou délky a šírky však výběr pilového pásu zdaleka nekončí. Budeme-li si kupovat nový pilový pás do naší pásové pily, je nutné brát v potaz také řezný materiál. Výrobci nabízí kupříkladu řezné materiály z diamantu, tvrdokovu nebo nástrojové oceli.

Pásové pily na kov a jiný tvrdý materiál se vhodně dají použít i při zpracování dřeva. Vždy se však poraďme v prodejci či výrobci, jaký pilový pás zvolíme.


Reklama

Hodnocení

Hodnocení: 4.5 hvězdiček / Hodnoceno: 2x