Správné funkce izolace domu záleží na účelu použití

18. leden 2011  MediaShow.cz   Stavíme  3122 zobrazení  426 slov

Při výběru izolace při zateplování domu je třeba postupovat uváženě a s rozvahou. Důležité je si ujasnit účel používané izalace.

Správné funkce izolace domu záleží na účelu použitíSprávné funkce izolace domu záleží na účelu použití

Bude to čistě záležitost ochrany před unikajícím teplem, nebo také akustika a požární bezpečnost? Jakým podmínkám bude izolace vystavena? Bude sloužit čistě jako výplňová hmota, nebo musí nést tíhu podlahy?

Reklama

Jde nám o teplo?

Všechny izolace většinou jsou tepelně izolační - minerální vaty i pěnové polystyreny. Výborné tepelné vlastnosti mají mají tzv. "šedé" polystyreny, které se používají na fasády, ploché střechy a do podlah, kde je požadován maximální účinek na minimálním prostoru. Z minerálních izolací potom super husté skelné vaty.

Jde nám o akustiku?

Všechny izolace z minerálních vláken fungují na akustiku, z polystyrenů jen některé typy - například speciální podlahové elastifikované polystyreny.

Jde nám o požární bezpečnost?

Používá se minerální izolace, zvláště pak husté čedičové vaty. V některých případech se dá použít kombinace EPS a vaty - např. ploché střechy.

Bude izolace zatížená?

Do podlah se dá použít pěnový polystyren, ale i minerální vata (speciální tvrzená skelná i čedičová. Pro větší zatížení je vhodnější polystyren klasický expandovaný s vyššími čísly (EPS 100 a více), pro extrémní zatížení polystyren extrudovaný.

Bude izolace ve vlhkém prostředí?

Ve většině případů použijeme speciální perimetrický polystyren (růžový). Při velké vlhkosti a tlaku na izolaci použijeme extrudovaný polystyren, který má nasákavost nejměnší. Minerální vata ani obyčejný EPS použít nelze (ani šedý).

Rekonstruujeme?

V domě před rekonstrukcí vlhkost utíká především netěsnými okny. Když okna vyměníme za nová, vlhkost utíká při jejich otevření, případně difunduje stěnou. Prodyšnost izolačních materiálů použitých při zateplení je tedy velice důležitá. Minerální izolace mají absolutní prodyšnost (stejnou jako vzduch), klasické pěnové polystyreny mají střední prodyšnosti, extrudované polystyreny mají prodyšnost malou.


Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil