Kde získat energetický štítek. Důležitý dokument k bytu a domu

19. březen 2013  MediaShow.cz   Stavíme  2902 zobrazení  511 slov

Drtivá většina lidí nemá o existenci energetického štítku či průkazu energetické náročnosti budovy ani potuchy. Oba dokumenty k bytu či domu jsou přitom důležité.

Kde získat energetický štítek. Důležitý dokument k bytu a domuKde získat energetický štítek. Důležitý dokument k bytu a domu

Energetický štítek obálky budov a průkaz energetické náročnosti vypadají podobně a lidé je často zaměňují. Oba dokumenty přitom znamenají něco jiného.

Reklama

Co je energetický štítek

Energetický štítek není novinkou. Už několik let bývá součástí každé projektové dokumentace pro stavební řízení. Štítek je de facto výpočet, kdy se vlastnosti obálky domu určují podle použitého materiálu. Smyslem energetického štítku je vzájemné porovnávání různých domů. Pro vypracování energetického štítku slouží zejména údaje z technické zprávy projektu budovy.

Co je průkaz energetické náročnosti budovy

Energetický průkaz, neboli Průkaz energetické náročnosti budovy, je druhým dokumentem. A ten je od roku 2009 povinný pro všechny novostavby o ploše nad 50 metrů čtverečních.

Dále je průkaz důležitý pro stávající budovy, které mají plochu větší než tisíc metrů čtverečních a proběhne u nich výměna oken či zateplení. Bez průkazu to nejde, ale není to nic náročného ani nákladného.

Smysl průkazu je zhodnotit energetickou náročnost objektu a díky němu majitel či potenciální kupec ví, jak byt či dům je náročný na spotřebu energie. Je to podobné jako u elektrospotřebičů. Jinými slovy průkaz je jedním z nástrojů, díky kterému mohou majitelé objektu lépe stanovit výši kupní ceny či nájmu, která se odvíjí rovněž od spotřeby energie, aby objekt mohl fungovat.

Průkaz vydává oprávněná osoba a jde o složitější proces, v němž se navíc hodnotí vytápění, chlazení, větrání, příprava teplé užitkové vody a osvětlení.

Budova se pak zařadí do příslušné kategorie A – G. Ty definují její energetickou náročnost, na základě spotřeby (kWh) na metr čtvereční a také v závislosti na typu budovy. Výpočet se bude dosazovat do tabulky, jež je součástí Vyhlášky 148/2007 Sb.

Zjednodušeně řečeno, pokud postavíme rodinný dům, bude do kategorie A zařazen v případě, že jeho roční spotřeba na metr čtvereční bude méně než 51 kWh. Aby budova vyhovovala a dostala stavební povolení, bude se muset vejít do kategorie C.

Klienti si mohou nechat průkaz (BENB) pro svoji nemovitost zpracovat profesionální firmou, které je třeba zaslat (například elektronicky) příslušené podklady. Výstupem jsou standardně tři paré, zasílaná poštou nebo je lze vyzvednout osobně.


Reklama

Hodnocení

Hodnocení: 2.5 hvězdiček / Hodnoceno: 2x