Jakou lze zvolit možnost vytápění domu

29. leden 2011  MediaShow.cz   Stavíme  3049 zobrazení  384 slov

V dnešní době je mnoho možností k vytápění domu. Vybírat můžeme mezi podlahovým vytápěním a infrapanely či automatickým kotlem nebo tepelným čerpadlem.

Jakou lze zvolit možnost vytápění domuJakou lze zvolit možnost vytápění domu

Alfou a omegou současného stavění je ekologické a nízkoenergeticky náročné stavění budov. Navíc u stále rostoucích cen za energie si msuíme dobře promyslet, pro jaký způsob vytápění objektu se rozhodneme. Zda se lépe hodí podlahové vytápění, podlahové konvektory, infrapanely, a dále automatický kotel, krb nebo tepelné čerpadlo.

Reklama

Přednosti podlahového systému vytápění jsou především schopnost využít nízkoteplotní zařízení k efektivnímu vytápění domu. Často se proto slučuje podlahové/stěnové vytápění s tepelným čerpadlem nebo kondenzačním kotlem.

Podlahové konvektory jsou tiché, bezpečné, nikde nepřekáží a efektivně vytopí dům nebo byt. Tak by se daly popsat podlahové konvektory, které jako zdroj energie používají elektřinu.

Podlahový konvektor se skládá z nerezového žlabu, uvnitř kterého je výměník, případně ještě ventilátor. Vrchní pochozí část (mřížka) je vyrobena z hliníku nebo ze dřeva, je pevná a odolná. Konvektor topí na principu proudícího vzduchu. Studený vzduch padá do vnitřní části konvektoru, kde se ohřeje o horkou vodu ve výměníku. Ohřátý vzduch poté stoupá vzhůru do prostoru, a to buď přirozeným způsobem, nebo pomocí ventilátoru.

Princip infrapanelů je založen na vyzařování infračervených vln, tedy energie, kterou vydává i slunce nebo lidské tělo. Na rozdíl od slunce ale topné obrazy žádné UV paprsky nevydávají. Infračervené vlny neohřívají vzduch jako běžná topná tělesa (např. radiátory), ohřívají pouze předměty, nábytek a dostupnou plochu v místnosti. Od těchto prvků se pak začne ohřívat i vzduch.

Při vytápění radiátory zpravidla bývá mezi stropem a podlahou několikastupňový rozdíl, u podlahy je teplota až o 8°C nižší než u stropu. Děje se tak kvůli stálému proudění vzduchu.


Reklama

Hodnocení

Hodnocení: 5 hvězdiček / Hodnoceno: 1x