Jaké existují typy pilových kotoučů

6. listopad 2012  MediaShow.cz   Stavíme  5391 zobrazení  630 slov

Vybrat si pilový kotouč na dřevo či kov není složité ani snadné. Kvalitní výrobce je však schopen poradit a podle rad si řemeslník jistě zvolí ten správný typ kotouče.

Jaké existují typy pilových kotoučůJaké existují typy pilových kotoučů

Bez pily se prakticky neobejde žádný řemeslník, který pracuje se dřevem či kovem. Je zřejmé, že kvalita řezu závisí na kotoučích a každý typ je určen pro něco jiného.

Reklama

Základní dělení kotoučů je: pilové kotouče na dřevo, PKD kotouče diamantové, SK pilové kotouče, pilové kotouče na kov.

Pilové kotouče na dřevo

Pilové kotouče na dřevo patří mezi nejčastější kotouče určené pro pily. Jejich vynikající vlastnosti jsou dány výrobou z uhlíkové nástrojové oceli. U značky Pilana jsou navíc do tloušťky těla 3 mm tepelně zpracovány na tvrdost 44–48 HRc a 42–46 HRc u tloušťky těl nad 3 mm.

Dále jsou pilové kotouče dodávány vyrovnané, vytužené, rozvedené a naostřené. Je rovněž vhodné vědět, že vyznačené max. otáčky na daném pilovém kotouči odpovídají obvodové rychlosti 60 m/s u menších tlouštěk těl a 80 m/s u větších tlouštěk těl.

Výrobce nabízí u pil i provedení úpravu středového otvoru na větší průměr. Případně dodá redukční kroužek pro zredukování upínacího otvoru na menší.

Pilové kotouče na dřevo se dále děli podle účelu použití, a to na: pilové kotouče pro podélné řezání, pro řezání palivového dřeva, pro příčné řezání.

Pilové kotouče na kov

Pilové kotouče na kov jsou označovány rovněž jako dělící pily, které jsou určeny k dělení materiálů. Tím je myšleno řezání trubek, řezání profilů i plných materiálů. Tyto kotouče jsou ideální pro řezání ocelí, řezání mosazi, řezání bronzu či nerez ocelí.

Tento typ pilových kotoučů se odlišují od drážkovacích pil, které jsou určeny pouze na zářezy do malé hloubky.

Pilana vyrábí dělící pilové kotouče z vysoce legované rychlořezné oceli s obsahem wolframu, vanadu a molybdenu a to buď s jedním procentem kobaltu (Dmo5) nebo pěti procenty (Emo5).

Díky tomu tyto pily vynikají pevností a jsou vysoce odolné proti prasknutí a únavě materiálu. Rovněž mají vysokou otěruvzdornost, kterou dosahují povlakováním pilových kotoučů různými materiály.

Jak vybrat průměr a tloušťku kotouče

Při výběru průměru pilového kotouče je vhodné se řídit doporučeními výrobce okružní pily, stolové pily či pokosové kapovací pily. Řemeslník by se měl vyvarovat snahy vybírat do pily kotouč o několik milimetrů větší jen pro získání nepatrného zvýšení prořezu. Avšak ani použití menších průměrů pil není doporučeno.

Jak vybrat tloušťku pilového kotouče. Vzhledem k tomu, že síla těla pilového kotouče má vliv na rychlost řezu a na prořez řezaného materiálu, platí jedno pravidlo: Čím tenčí kotouč, tím kvalitnější a rychlejší řez.


Reklama

Hodnocení

Hodnocení: 2.67 hvězdiček / Hodnoceno: 9x