Jak zkontrolovat a opravit rozpadající se komín

12. únor 2011  MediaShow.cz   Stavíme  4962 zobrazení  434 slov

Komín má skoro každý dům a ty rodinné na sto procent. Mnoho budov však má komíny dlouhodobě ve špatném technickém stavu a majitelé se tak vystavují velkému ohrožení.

Jak zkontrolovat a opravit rozpadající se komínJak zkontrolovat a opravit rozpadající se komín

Komíny bývají problémové a častou poruchou je špatný tah. Poznáte to tak, že v místnostech cítíte spaliny. Za něj jsou zodpovědné především kvalitní utěsnění a komínová vložka. Ta zabraňuje průchodu vlhkosti, vodních par a spalin skrz plášť komínového tělesa.

Reklama

Volejte samozřejmě profesionála, tedy kominíka. Vyměnit komínovou vložku není problém, při rekonstrukcích se používá nejčastěji nerezová. Ta se do komína spouští snadněji než keramická. Volba vložky se také podřizuje spotřebičům a druhu topného paliva.

Postup při rekonstrukci je zhruba tento: nejprve se musí odstranit poškozená omítka, vyškrábat spáry ve zdivu do hloubky asi 3 cm a následně omítnout komín vhodnou maltou.

Jak vyzdít nový komín

Při podrobnějším pohledu na komín můžeme zjistit, že je zchátralý. A není se čemu divit, neustále totož konstrukce musí čeli povětrnostním vlivům. V zimě navíc účinkům spalin a tím dochází k narušení a rozpadu komínového zdiva.

Pokud je komín ve velmi špatném stavu, nepostačí je drobné opravy jako je nové omítnutí. Budeme muset asi rovnou vyzdít novou konstrukci nadstřešní části komína. Díky stavebnicovým systémům je to poměrně rychlé a jednoduché.

Postup je zhruba tento: na hotový komín se nasadí hlavice skládající se například ze sklovláknové betonové krycí desky, dilatační manžety a tzv. Meidingerovy hlavice. Ta zabraňuje průniku deště do komína.

Nový kotel vyžaduje rozšířit průduch

Pokud zjistíte, že musíte koupit nový kotel, je nutné tomu stávající komínové průduchy přizpůsobit. Moderní kotle totiž mívají vyšší výkony a proto potřebují zvětšit prostor, kudy proudí spaliny.

Řešením je frézování. Toho se docílí pomocí speciálního zařízení, které odebírá materiál z vnitřní strany komína a prostor se tak zvětšuje. To se hodí i v případě umístění nové komínové vložky.


Reklama

Hodnocení

Hodnocení: 2.25 hvězdiček / Hodnoceno: 4x