Jak snadno vybudovat zahradní jezírko

4. únor 2011  MediaShow.cz   Stavíme  4535 zobrazení  690 slov

V současné době je moderní místo bazénu mít na zahradě umělé zahradní jezírko. Je to atraktivní zkrášlující zahradní prvek s přírodní vodou.

Jak snadno vybudovat zahradní jezírkoJak snadno vybudovat zahradní jezírko

U stavby zahradního jezírka je nutné dodržovat základní pravidla a postupy. Samotnou výstavbu bychom raději měli nechat na odbornou firmu, ale pokud si tento relaxační prvek chcete postavit sami, není to zase tak složité.

Reklama

Velmi důležitá je volba správného místa v zahradě. Neumisťujte jezírko v trvalém stínu. Vynechejte ale i takovou lokalitu, kde by bylo prosluněno po celý den. Ideální je takové místo, kam sluníčko svítí 5 – 6 hodin denně. Vynechejte i místo, kde jsou listnaté stromy.

Jezírko lze vybudovat dvěma způsoby. Buď po vyhloubení jámy se použije speciální fólie, anebo lze jezírko zabudovat, neboť je vylisované z plastu. Na trhu je jich mnoho, stačí si jen vybrat, jak velkou hladinu a objem chcete.

Budujeme jezírko

Následně postupujeme zhruba takto: Těleso jezírka nejprve otočte dnem vzhůru a přesuňte ho na místo, které jste zvolili k výstavbě. Pomocí písku, drobných dřevěných kolíčků nebo hadice si vyznačte obrysy jezírka. Přidejte cca 10 cm pro další úpravy. Svrchní ornici můžete použít do kompostu, spodní, neúrodná zemina je vhodná pro terénní úpravy hrubšího rázu.

Výkop se snažte vytvarovat co nejpřesněji podle tvaru tělesa. Dno hotového výkopu zpevněte štěrkopískem navezte zhruba pěticentimetrovou vrstvu písku. Pak vložte do jámy samotné těleso jezírka. Jezírko musí sedět ve výkopu naprosto vodorovně. Zkontrolujte to pomocí vodováhy. Pokud těleso není v rovině, přidejte další materiál na dno výkopu.

Prázdné jezírko není nutné vystýlat folií, materiál tělesa je vodotěsný a nezávadný pro rostliny i rybky. Mezeru mezi jezírkem a stěnami vyplňte pískem, který potom prolijte vodou. Břehy můžete později osadit kameny, ozdobnými travinami a nízkými kultivary.

Zkrášlete jezírko dekoracemi

Do jezírka dejte podle své fantazie kameny a další dekorace. Po tomto kroku začněte s napouštěním vody. Po napuštění zhruba poloviny hloubky jezírka zkontrolujeme ještě znovu rovnoměrnost usazení a nainstalujte filtrační zařízení, případně fontánku. Do jezírka zasaďte vodní rostliny. Vysazujte je v malých skupinkách po 3 – 6 kusech ve vzdálenosti 30 – 40 cm. Dbejte, aby drobné druhy nebyly příliš zastíněny těmi vyššími. Nejvhodnější dobou pro jejich zasazení je chladnější večer.

Pokračujte s napuštěním vody, jezírko nenaplňujte úplně, ale nechte zhruba dva centimetry od okraje jako rezervu pro případ silného deště. Zprovozněte filtrační zařízení a nechte je běžet. Dlouhodobé vypnutí může zvýšit obsah dusíkatých látek. Ty mají negativní vliv na živé organizmy. Upravte okolí jezírka, poznamenané jeho výstavbou. Na břehy se hodí především kameny, okrasné traviny a nízké kultivary jehličnatých dřevin.

Velmi pěkně působí, když jezírko doplníte například fontánkami. Těch je mnoho typů, každý vytváří jiný efekt. Většina těchto fontánek je už vybavena uhlíkovým filtrem, takže máte vystaráno i s filtrací vody v jezírku. Jezírko můžete oživit rybkami, jako jsou například koi kapříci, závojnatky, zelená forma parmičky nádherné nebo pancéřníček skvrnitý. Pokud budete mít jezírko hlubší, než 80 cm, můžete rybičky nechat přezimovat v něm. Jinak je třeba na podzim ryby síťkou vylovit a nechat je přezimovat třeba ve vaničce v chladné a temnější místnosti.


Reklama

Hodnocení

Hodnocení: 5 hvězdiček / Hodnoceno: 1x