Jak smontovat stavebnicový systém střešního okapu

8. únor 2011  MediaShow.cz   Stavíme  4124 zobrazení  345 slov

Možná jste se rozhodli si namontovat střešní okap a nepozvat k tomu klempíře. I u stavebnicových systémů se ale musí dodržovat základní postupy.

Jak smontovat stavebnicový systém střešního okapuJak smontovat stavebnicový systém střešního okapu

Zajdete do stavebnin nebo nějakého hobbymarketu a podíváte se na různé druhy střešních žlabů. Cenově nejdostupnější a na montáž nejjednodušší jsou okapy z plastu. Ty mají i několik dalších nezanedbatelných výhod. Jsou mrazuvzdorné, nekorodují, není nutnost je natírat, navíc poškozené díly se dají jednoduše vyměnit.

Reklama

Nastiňme si stručný postup montáže. Podle plochy střechy jenutné zvolit správnou velikost žlabu a průměr odtokové roury. Délka žlabu na jeden svod nesmí přesáhnout 10 m. Předem si také propočítejte, kolik bude potřeba žlabových háků. Montují se šrouby nebo hřebíky na krokve (šikmý prvek krovu nesoucí střešní latě) nebo na bednění nad krokvemi s rozestupy 80 až 120 cm.

Háky se začínají montovat tak, že se připraví první a poslední. Spád musí být minimálně 5 mm na 1 m délky žlabu. U střechy delší než 10 m budou svody na obou stranách střechy, takže nejvýše se umísťuje hák uprostřed a k oběma koncům se zachová spád 5 mm na 1 m.

Označte si pak na žlabu, kam umístíte žlabový kotlík. To je název pro začátek svodu vody do odtokové roury. Na koncové díly se namontují čela žlabů. Pak se ukládají žlaby na háky a jednotlivé díly k sobě stahují spojkami.

Přišroubujte do zdi objímky rour - nejméně dvě na každý samostatný díl roury. Maximální vzdálenost mezi objímkami je 2 m. Odpadovou rouru nasaďte směrem nahoru do kolena odskoku. Upravte její délku uříznutím přebytečného kusu u spodního výtoku. Nasaďte odtokové koleno nebo koncovku, kterou napojíte odtok okapu s kanalizací v zemi.


Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil