Jak ovlivní nový občanský zákoník hypotéky v roce 2014?

25. prosinec 2013  Roman Beneš  Stavíme  2336 zobrazení  551 slov

PR. Od počátku ledna začne platit nový Občanský zákoník. Po téměř 40 letech se tak dočkáme zásadních změn v občanském právu.

Jak ovlivní nový občanský zákoník hypotéky v roce 2014?Jak ovlivní nový občanský zákoník hypotéky v roce 2014?

Od počátku ledna začne platit nový Občanský zákoník, který nahradí starý, jenž u nás platil od roku 1964. Po téměř 40 letech se tak dočkáme zásadních změn v občanském právu. A dotkne se mimo jiného také hypoték. Zájemci o hypotéky i ti, kteří již hypotéku splácí, se musí mít v určitých ohledech na pozoru.

Pozemek a stavba budou jednou věcí

Zatímco ve stávajícím Občanském zákoníku, tedy zákonu 40/1964Sb. Platí, že pozemek a budova, která je na něm umístěna, jsou dvě samostatné věci, nový zákoník počítá s tím, že stavby se stanou součástí pozemků, jejichž jsou součástí. To v praxi znamená, že se tyto dvě věci sloučí do jedné.

Co dělat, pokud stavíte na cizím pozemku

Jestliže tak máte vlastní stavbu na pozemku, který patří někomu jinému, bude nutné jej odkoupit, případně obráceně odkoupí majitel pozemku vaši stavbu. Pro obojí přitom platí předkupní právo. Co se týče hypotéky, zde se nic nemění.

Jak dosáhnout na hypotéku v novém roce

Změna však nastává pro situace, kdy budete chtít žádat o hypotéku na rozestavěnou stavbu. Tu totiž nelze od nového roku zapsat do katastru nemovitostí. V tomto případě bude potřeba získat právo stavby od majitele pozemku. To bude zásadní podmínkou pro získání hypotečního úvěru.

V zásadě nový Občanský zákoník přináší nejvýznamnější změnu v tom, že pokud stavba (právo stavby) nebude zapsána v registru, na hypoteční úvěr nedosáhnete. V případě, že si do konce toku nezajistíte rozestavěnou stavbu zapsat do katastru nemovitostí, bude možné ji hypotékou profinancovat až ex post, tedy po jejím dokončení.

Staré hypotéky

Na závěr ještě zmíním, že kdo uzavře hypotéku do konce roku, řídí se pravidly, která jsou stanovena dosud platným Občanským zákoníkem. Je však možné po dohodě obou stran přistoupit k tomu, že se bude smlouva řídit novým právním předpisem.

V případě, že si nebudete vědět rady se zajištěním hypotéky a nedokážete se orientovat v nové právní úpravě, obraťte se na společnost Partners Financial Services, a.s., která se zabývá nezávislým finančním poradenstvím v oblasti hypoték. Více informací o firmě najdete na webu www.partners.cz.

Komerční sdělení kupclanek.cz


Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil