Jak na splaškovou odpadní vodu bez kanalizace

17. červenec 2011  MediaShow.cz   Stavíme  3526 zobrazení  349 slov

Žumpa nebo septik s domácí čistírnou odpadních vod je možností napojení objektu bez kanalizace. Každé z těchto řešení má svá pro i proti.

Jak na splaškovou odpadní vodu bez kanalizaceJak na splaškovou odpadní vodu bez kanalizace

Každá stavba potřebuje řešení odpadních vod. Ne všude je vybudovaná kanalizace, takže je nutné se spoléhat na jímky, žumpy nebo septiky.

Reklama

Mezi základní materiálové varianty patří betonové a plastové. Právě ty jsou výhodné zejména kvůli nízké hmotnosti, vysoké chemické odolnosti, mají dlouhou životnost a jednoduchou montáž. Dále je možnost propojení více nádrží a individuálních rozměrů a velkou výhodou je snadná hygienická údržba.

Žumpa

Žumpa je jímka. Jejím účelem je zachycení a shromažďování odpadní vody z objektů. Samotnou odpadní vodu ale nečistí, takže se obsah musí pravidelně vyvážet.

Žumpy se budují tam, kde splaškové odpadní vody nebo vody se škodlivými látkami nelze odvádět do kanalizace s centrální čistírnou odpadních vod nebo do vlastní malé čistírny odpadních vod.

Septik

Částečné čištění odpadní vody zajistí septik, který je usazovací nádrží. Ta je rozdělena do několika komor, těmi postupně odpadní voda protéká.

Přesto septik nedosahuje takové účinnosti, aby mohl fungovat jako jediný mechanizmus čištění odpadních vod. Je nutné jej doplnit o další stupeň čištění. Tím je například zemní štěrkový či pískový filtr navazující na septik.

Domácí čistírna odpadních vod

Domácí čistírna odpadních vod (ČOV) se používají všude tam, kde nelze objekt napojit na kanalizační řad a majitel domu nechce používat pouze žumpu či septik.

ČOV využívá princip mechanicko-biologického čištění. "Čistička" je celoplastová nádrž zapuštěná do země. Nad zemí je vidět jen víko. Vnitřní prostor čistírny je rozdělen přepážkami na několik komor a v každé z nich probíhá určitá část čisticího procesu.


Reklama

Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček / Hodnoceno: 2x