Energetický průkaz budov je nedílnou součástí novostavby

31. leden 2011  MediaShow.cz   Stavíme  2666 zobrazení  381 slov

Po lednu 2009 je při stavbě nového rodinného domu či rozsáhlejší rekonstrukci paneláku nutné k projektové dokumentaci opatřit průkaz energetické náročnosti budov. Přinášíme podrobnosti.

Energetický průkaz budov je nedílnou součástí novostavbyEnergetický průkaz budov je nedílnou součástí novostavby

Energie se neustále zdražují a tak se vyplatí uvažovat o energetické náročnosti domu či bytu. Nově zavedený průkaz energetické náročnosti budov (PENB) má posloužit k tomu, aby bylo možné objektivně a bez hlubších znalostí zhodnotit energetickou spotřebu budov.

Reklama

V budoucnu se počítá s tím, že energetická náročnost budovy bude i důležitým kritériem při nákupu nemovistosti, tak jak je tomu třebu už u auta, kde se rozhodujeme i podle spotřeby. PENB je vlastně průkaz podobný energetickému štítku u elektrospotřebičů.

V České republice začala povinnost energetického průkazu oficiálně platit od 1. ledna 2009. Od tohoto data musí mít každá nově postavená budova svůj vlastní průkaz energetické náročnosti.

Energetický průkaz je povinnou součástí při tvorbě každého projektu na výstavbu nového domu či budovy a bude tedy nedílnou součástí projektové dokumentace. Bez jeho vyřízení nebude možné získat stavební povolení.

Co je energetická náročnost

Výpočet energetické náročnosti budov se v případě PENB nebude omezovat pouze na problematiku vytápění. Bere se i spotřeba energie na ohřev vody, na větrání, chlazení, osvětlení a na pohon čerpadel či ventilátorů. Ve výpočtu však nebude zahrnuta spotřeba energie na běžný provoz domácích elektrospotřebičů.

Budova se pak zařadí do příslušné kategorie A – G. Ty definují její energetickou náročnost, na základě spotřeby (kWh) na metr čtvereční a také v závislosti na typu budovy. Výpočet se bude dosazovat do tabulky, jež je součástí Vyhlášky 148/2007 Sb.

Zjednodušeně řečeno, pokud postavíme rodinný dům, bude do kategorie A zařazen v případě, že jeho roční spotřeba na metr čtvereční bude méně než 51 kWh. Aby budova vyhovovala a dostala stavební povolení, bude se muset vejít do kategorie C.


Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil