Elektrická vrtačka by neměla chybět žádnému řemeslníkovi

14. září 2012  MediaShow.cz   Stavíme  2543 zobrazení  512 slov

Řemeslníci a kutilové často využívají vrtačku. Na trhu je několik typů a velmi oblíbená je zejména ta elektrická.

Elektrická vrtačka by neměla chybět žádnému řemeslníkoviElektrická vrtačka by neměla chybět žádnému řemeslníkovi

Elektrické vrtačky jsou součástí základního vybavení řemeslníků a domácích kutilů, neboť je vrtačka všestranným nářadím. Díky nástavcům lze vrtat nejen otvory do cihelného zdiva nebo betonu, ale také do kovu, železa či dřeva.

Reklama

To však není všechno. Elektrickou vrtačku lze používat i pro míchání tekutých směsí, a to díky nástavci míchačky, tedy vrtačky s nízkým počtem otáček.

Jak vybírat elektrickou vrtačku

Elektrické vrtačky jsou napájeny elektrickou energií ze sítě. Oproti aku vrtačce se to může zdát jako nevýhoda, ale není tomu tak. Naopak práce s ní není časově omezena a nehrozí riziko náhlého vybití baterií. Menší nevýhodu krátkého kabelu lze navíc vyřešit připojením prodlužovacího kabelu.

Každá elektrická vrtačka není však stejná, na trhu je několik typů. Pro výběr platí jedno pravidlo: rozhodujeme se pro elektrickou vrtačku dle účelu použití. Je rozdíl mezi domácím kutilem a profesionálním řemeslníkem, který vrtačku bude častěji využívat. Také se rozhodujeme podle toho, do jakého materiálu budeme nejčastěji vrtat.

Pro lehčí práce jako je vrtání do dřeva nebo kovu stačí elektrická vrtačka bez příklepu. Pro vrtání do betonu nebo zdiva poslouží příklepová vrtačka. Pokud chceme mít univerzální vrtačku, kdy lze funkci příklepu vypnout, když není potřeba, i to je možné. Stačí si jen takový typ elektrické vrtačky vybrat.

Technické parametry elektrické vrtačky

Vzhledem k tomu, že každé zařízení, stroj či nářadí má technické parametry, podle kterých se lze rozhodovat, stejné je to i u elektrických vrtaček. Především důelžitou hodnotou je příkon elektrické vrtačky. Platí pravidlo, že 300-500 W je malá vrtačka, 500-800 W je střední vrtačka, 800-1200 W je velká silná vrtačka.

Dále se lze rozhodovat podle rozsahu upnutí sklíčidla: ,0-8 mm je malá vrtačka, 1,5-13 mm je střední vrtačka, 1,5-16 mm je velká silná vrtačka. Neménně důležitý je typ sklíčidla jako zubové či rychloupínací. Sanozřejmě rozhoduje i váha elketrické vrtačky. Ta se nejčastěji pohybuje pod 1 kg, dále od 1 do 3 kg a nad 3 kilogramy.

Kromě vrtání se elektrická crtačka používá i pro šroubování, avšak s určitými omezeními. Dále jsou na trhu vrtačky jednorychlostní, dvourychlostní a čtyřrychlostní.


Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil