Co jsou pasivní domy a na jakém principu šetří energii
15. srpen 2011 MediaShow.cz Stavíme 2434 zobrazení 513 slovPasivní dům je v současnosti oblíbená varianta novostaveb kvůli stále zvyšujícím se cenám za energie. Málokdo si ale umí pod tímto označením konkrétně představit o co jde.
Pasivní dům je mezinárodně uznávané označení nízkoenergetické budovy. Což znemaná, že dům má nízkou spotřebu energie. Oproti jiným budovám, které jsou spíše tepelnými zářiči, pasivní domy spotřebují až o 85 procent méně energie.
Název pasivní dům vychází z principu využívání pasivních tepelných zisků v budově. Jsou to vnější zisky ze slunečního záření procházejícího okny a zisky vnitřní – teplo vyzařované lidmi a spotřebiči. Důležitá je kvalitní izolace a díky dalším prvkům tyto zisky "neutíkají ven" a po většinu roku postačují k zajištění příjemné teploty v místnostech.
Jak takový pasivní dům funguje? Je mylná představa, že novostavba je založena na nákladných a technicky náročných zařízeních. Naopak koncepce pasivního domu je jednoduchá. Cílem je nepustit skoro žádné teplo ven a přitom využít co nejefektivněji tepelné zisky, které jsou k dispozici.
Tím dochází k výraznému snížení výkonu zdroje, objemu technologií i celkové závislosti objektu na dodávkách energie. Jednoduše řečeno, malé tepelné ztráty pasivního domu lze pokrýt prakticky čímkoliv.
Další možností je otopný systém radikálně změnit. Klasický otopný systém lze zmenšit na minimum nebo jej lze zcela vypustit a vytápět ohřátým vzduchem.
Abychom snížili spotřebu tepla na vytápění u pasivních domů, objekt musí být dokonale zateplen a rovněž se nesmí zapomenout na přerušení tepelných mostů.
Také okna s rámy a zasklením vhodným pro pasivní domy se také značnou částí podílí na vytápění domácnosti, proto je nutné okna správně navrhnout.
Nutné je navrhnout i řízené větrání se zpětným ziskem tepla tzv. rekuperací. Ta se neustále stará o čerstvý vzduch v pobytových místnostech a odvětrává odpadní vzduch v místech znečištění jako kuchyně, koupelna či WC.
Pokud má správně fungovat větrací jednotka a hlavně rekuperace tepla, nesmí se větrat "neřízeně, tedy netěsnostmi v konstrukcích. Při nevhodném konstrukčním řešení dochází k větším tepelným ztrátám, ale v místě netěsnosti může dojít k poškození konstrukce.
Těsnost obálky budovy jako jedna z hlavních podmínek pasivního domu se kontroluje v průběhu výstavby tlakovou zkouškou tzv. Blower-door testem a je také určitou zárukou kvality provedení stavby.
Reklama