Zimní pneumatiky jsou od listopadu povinné

19. říjen 2011  MediaShow.cz   Lifestyle  2531 zobrazení  512 slov

Zimní období je zpravidla pro motoristy náročnější oproti ostatním ročním obdobím. Sníh a námraza umí totiž poškádlit a bez zimních pneumatik se dokonce může stát krizová jízda.

Zimní pneumatiky jsou od listopadu povinnéZimní pneumatiky jsou od listopadu povinné

Řidiči, pozor. V srpnu nabyla účinnosti novela zákona o provozu na pozemních komunikacích. Mezi hlavní body změn patří od 1. srpna 2011 změny v bodovém systému, alkohol za volantem, použití reflexní vesty, měření rychlosti nebo zimní pneumatiky.

Reklama

A právě toto téma, související s nadcházející zimou, je důležité. Od 1. listopadu 2011 se zavádí povinné používání zimních pneumatik na všech druzích pozemních komunikací pro vozidla kategorií M a N, a to v období od 1. listopadu do 31. března.

Pro povinnost byla stanovena podmínka: a) na pozemní komunikaci se nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, nebo b) lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza.

U motorových vozidel s maximální přípustnou hmotností nepřevyšující 3 500 kg toto zimní pneu na všech kolech a hloubka dezénu jejich hlavních dezénových drážek nebo zářezů musí činit nejméně 4 mm.

U motorových vozidel s maximální přípustnou hmotností převyšující 3 500 kg budou tyto pneumatiky povinné na všech kolech hnacích náprav s trvalým přenosem hnací síly a hloubka dezénu jejich hlavních dezénových drážek nebo zářezů musí činit nejméně 6 mm.

Zimními pneumatikami se rozumí pneumatiky, na jejichž bočnici je vyznačeno označení „M+S“, „M.S“, „M/S“ nebo „MS“, či terénní pneumatiky.

Povinnost se nevztahuje na případy nouzového dojetí s rezervní pneumatikou.

Pozor na autobaterie

Se zimou je spjaty i vybité autobaterie. Ta totiž bývá v zimě oslabená a zimní období dokonale prověří stav startovacího akumulátoru auta.

Motorista by se měl vyvarovat v zimě krátkých tras pod 10 km kvůli častému startování. Také se vyplatí autobaterii v zimě dobíjet alespoň 1x měsíčně pomocí nabíječky.

Pokud máte autobatrii starší pěti let, je vhodné ji vyměnit a zbytečně nečekat. V zimě se totiž může projevit její stáří. S tím souvisí i to, že se nevyplatí v zimě nechat auto dlouho stát mimo provoz - několik dnů a týdnů. A hlavně, nenechávat v autě zapnuté spotřebiče, jako je nabíječka mobilu, světla či navigace.

Pokud při prvních mrazech řicič zjistí, že jsou problémy se startováním (dva až tři starty než naskočí), je vhodné si pořídit novou autobatrii.


Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil