Zařiďte si elektronický podpis pro komunikaci s úřady

19. duben 2011  MediaShow.cz   Lifestyle  2354 zobrazení  293 slov

Elektronický podpis se využívá podobně jako klasický podpis. Dokumenty jím podepsané usnadňují především komunikaci s úřady státní správy.

Žijeme v informační společnosti a používání elektronických přístrojů nám usnadňuje práci. Stále častěji využíváme i internet, a to na komunikaci s úřady. S mnoha formuláři tak nemusíme chodit na úřady osobně nebo je posílat poštou.

Reklama

Redukce papírových forem dokumentů má ale i stinné stránky. Při elektronické komunikaci nelze používat klasický podpis, který prokazuje důvěryhodnost dokumentu papírové formy. V elektronickém dokumentu je nahrazen, neboť pouhé napsání písmen podpisu či případné naskenování grafického podpisu je až příliš snadno padělatelné.

Proto existuje elektronický podpis. Jedná se vlastně o šifrovaný balíček identifikačních údajů dané osoby, které slouží k autentizaci podepsané osoby. Tou bývají zejména právnické osoby, které si usnadní komunikaci s úřady veřejné správy. Je ale vhodný i pro živnostníky.

Vysvětlíme si ještě podrobněji, co je elektronicky podpis. Především je prostředkem pro zajištění integrity dat a bezpečné ověření odesílatele. Nejedná se tedy o klasický grafický digitální podpis, ale o souhrn dat, jako je: jméno a příjmení, případně název společnosti, adresa či sídlo, rodné číslo či IČO.

Elektronický podpis je vhodný pro podání daňového přiznání, přehledu o příjmech a výdajích OSVČ, přiznání k DPH, podání a jiné úkony ve správním řízení, podávání žádostí o dotace EU, datové schránky, podepisování faktur, podepisování PDF dokumentů nebo obchodních smluv.


Reklama

Hodnocení

Hodnocení: 5 hvězdiček / Hodnoceno: 1x