To jsou 3 nejčastější letní gynekologické problémy. Poradíme, jak se účinně bránit

19. srpen 2013  MediaShow.cz   Lifestyle  2144 zobrazení  775 slov

K letnímu období patří u žen kromě opalování a koupání se také zvýšený výskyt gynekologických problémů. Důvodem je zejména častější pobyt ve vodě, vlhku a také nošení chladných mokrých plavek či neprodyšného oděvu. To vše podporuje vznik ženských zánětů, infekcí či plísní, které mohou mít nepříjemné následky.

Mezi nejčastější sezónní ženská onemocněnípatří kvasinková infekce. Kvasinkám se totiž daří zejména v takovém prostředí, které je teplé a vlhké. V průběhu letních dnů, kdy stoupá i teplota v pochvě, se tak mohou přemnožit.

Reklama

Neprodyšné oblečení a kvasinková infekce

Pro ženu znamená jejich zvýšený výskyt nepříjemné svědění, pálení nebo také výtok. "Pokud se chtějí ženy kvasinkové infekci vyhnout, měly by se po koupání převléknout do suchého oděvu. Samozřejmostí by mělo být i vzdušné a bavlněné prádlo," vysvětluje Jarmila Podhorná ze společnosti Naděje.  "Zároveň je třeba si uvědomit, že většina žen nosí určité množství plísní již v sobě. Proto by se měly zaměřit nejdříve na ty uvnitř organismu. Pro řešení tohoto problému je vhodná bylinná tinktura z penízovky, česneku, tinktura z grepových jader, červeného lapacha a houby šii-také."

Jako prevence pak může fungovat také omezení sladkostí a až přílišné hygieny. Používání velkého počtu různých hygienických prostředků, jako jsou výplachy, intimní mýdla či deodoranty, totiž může ženskému tělu paradoxně spíše uškodit. Výjimku tvoří přírodní prostředky, mezi které se řadí výtěr grepovým či rakytníkovým olejem a sedací koupele s protizánětlivých a protiplísňových rostlin.

Přírodní koupaliště a gynekologické záněty

Typickým ženským letním problémem se stávají i gynekologické záněty. Může za ně zejména koupání v přírodních koupalištích. Záněty rodidel a pochvy patří mezi nejčastější ženská onemocnění a jejich nebezpečí spočívá hlavně v přechodu infekce až do močových cest nebo děložního hrdla. Je proto nutné obnovovat zejména se začátkem letních měsíců přirozenou obranyschopnost organismu a vyhýbat se rizikům, zejména v premenstruačním období. Právě tehdy totiž vzniká a graduje velká většina těchto onemocnění.

V oblasti přírodní medicíny jsou vhodné bylinné prostředky na zlepšení hormonální činnosti, jako ptačí jeřáb, lékořice, maliník, měsíček, kotvičník a prostředky pro likvidaci bakterií jako je lichořeřišnice, brusinka a protizánětlivé jako je olše či třezalka. Na ženské orgány pak působí blahodárně i směs libečku, meduňky, hluchavky a měsíčku. Pokud se chtějí ženy problémům vyvarovat, postačí také změnit některé z běžných návyků. Základním krokem může být omezení používání barvených a parfémovaných intimních vložek nebo toaletních papírů.

Dehydratace a močové ústrojí

Ženy a dívky, které obecně trpí častými záněty močových cest, by se měly mít zejména v létě na pozoru. Neměly by zůstávat dlouho v mokrých plavkách, které po chvilce začnou tělo chladit. Další velice častou příčinou takového zánětu ješpatný pitný režim nebo dlouhodobě oslabená imunita. "Ženy by měly v průběhu letního období dbát zvýšené pozornosti a opatrnosti na svůj organismus. Jsou v mnoha ohledech na vnější podněty a chlad přirozeně citlivější než muži. Preventivně i akutně tedy mohou užívat lichořeřišnici, olši, brusinku, vřes a maliník. Tyto bylinky působí na ženské orgány opravdu blahodárně," radí Jarmila Podhorná ze společnosti Naděje.

"Mezi základní bylinu, vhodnou pro močové ústrojí, pak samozřejmě patří i měsíček lékařský. V kombinaci se zvýšeným pitným režimem, díky kterému se zánětlivé bakterie vyplaví z těla, je to ideální kombinace," doplňuje Podhorná. Základem je také správně prováděná hygiena po použití toalety a řádná výměna prádla a ručníků.


Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil