Řidiči opět nechávají přezouvání na zimní pneumatiky na poslední chvíli

21. říjen 2013  MediaShow.cz   Lifestyle  1622 zobrazení  459 slov

Velká část motoristů každoročně oddaluje přezutí zimních pneumatik. Podle odborníků si tak zbytečně komplikují život – riskují totiž nejen fronty v pneuservisech, ale i možné problémy s dopravní policií.

V případě nehody pak také snížení pojistného plnění. Podle zákona jsou zimní pneumatiky povinné pro všechny automobily už od 1. listopadu, pokud nastane zimní počasí. Ve hře samozřejmě není jen hrozba pokuty, ale především bezpečnost jízdy.

Reklama

„Podle statistik prodejů a rezervací v pneuservisech je vidět, že většina řidičů s nákupem zimních pneumatik otálí a začíná nové obutí vybírat až v druhé polovině října. Prodeje zimních pneu se znatelně zvýšily teprve nyní, a to pětinásobně oproti průměru,“ uvedl Jakub Pyšný, z KupujPneu.cz. Pořízení zimních pneumatik se podle něj nevyplatí odkládat.

Některé žádané typy už na přelomu října a listopadu nemusejí být na skladě, přestože jsou prodejci s předstihem zásobováni. Nepříjemné jsou také tlačenice v pneuservisech, které nastávají každoročně těsně před začátkem zimního období.

Zákon o silničním provozu konkrétně uvádí, že zimní pneumatiky jsou povinné od 1. listopadu do 31. března, pokud se na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza. Stejná povinnost platí také v situaci, kdy „lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat“, že sníh a mráz udeří teprve během jízdy.

Zimní pneumatiky musí mít hloubku dezénu nejméně 4 milimetry, u vozidel těžších než 3,5 tuny pak dokonce 6 milimetrů. Pro bezpečnou jízdu je však nutné považovat tyto hodnoty skutečně za úplné minimum.

Pokud od listopadu policie přistihne řidiče na letních pneumatikách za mrazivého počasí, nejspíš se tento nevyhne pokutě. „Nejde jen o pár stokorun či trestných bodů, ale především o bezpečnost řidiče, spolujezdců a všech ostatních účastníků silničního provozu. Zimní jízda na letních pneumatikách je podle odborníků i zkušených řidičů zbytečný hazard, zejména pak vzhledem k probíhající rekonstrukci dálnice D1 i mnoha dalších komunikací,“ zdůraznil Jakub Pyšný z Kupuj pneu.

O typ a stav pneumatik se oprávněně zajímají nejen policisté, ale také pojišťovny po všech zimních nehodách. Pokud pojišťovna zjistí, že řidič neměl řádně přezuto nebo hloubka dezénu neodpovídala stanoveným normám, může výrazně zkrátit plnění z povinného ručení i havarijního pojištění.


Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil