Řidič by neměl zapomínat na čištění klimatizace

30. prosinec 2011  MediaShow.cz   Lifestyle  2626 zobrazení  530 slov

Čištění a plnění klimatizace je podceňovanou servisní údržbou automobilu. Přitom by se jí měla věnovat stejně velká pozornost jako ostatním součástem motorového vozidla.

Řidič by neměl zapomínat na čištění klimatizaceŘidič by neměl zapomínat na čištění klimatizace

Mít auto bez klimatizace v současnosti prakticky není možné. Její role je zejména v letním období mnohdy nezastupitelná. Mnoho řidičů si ale stále neuvědomuje, že kromě používání je nutné se o klimatizaci starat.

Reklama

Klimatizace v autě je sice považována za standard, ale už ne její údržba. A v tom je potíž. Servis a plnění klimatizace je nutnou údržbou, aby vše bylo bezproblémové.

Řidiče by alespoň mohlo motivovat varování, aby se vydali do autoservisu, že nečištěná klimatizace je semeništěm bakterií a plísní. Pokud tedy bude klimatizace vyčištěná, uvnitř automobilu bude zdravější prostředí. Dalším argumentem je jistě i vyšší výkon a efektivita klimatizace. A samozřejmě čistý vzduch v autě bez "zápachu".

Čištění klimatizace se doporučuje provádět zhruba jednou ročně, a to i včetně dezinfekce klimatizace. Důvodem je zejména to, že v klimatizačním systému se usazuje mnoho alergenů, jako je prach, pyl, zbytky listů a aniž si to řidiči-kuřáci uvědomují, tak také nikotin.

Pneuservis a autoservis je prakticky tím správným místem, kde se čištění a plnění klimatizací provádí. Přesto je ale nutné dbát na kvalitu, a to nejen na automechanika, tak především na přístrojové vybavení. Moderní způsob servisování zajišťují zejména autorizované servisy, které disponuji jak mechaniky, tak strojovým vybavením. Jedním z nich je například BestDrive.

Naučit se správně klimatizaci používat

Dalším úskalím je vhodné používání klimatizace. Sice může být dobře servisovaná, ale nevhodnou manipulací může způsobit zdravotní komplikace. Zejména je časté nachlazení.

To, co každý řidič může udělat svépomocí, je dezinfekce klimatizace. Speciální sprej si lze zakoupit opět například v autoservisu. Pak je samozřejmě důležité se vyvarovat určitým chybným krokům.

Podle servisů BestDrive se doporučuje před jízdou interiér auta důkladně vyvětrat. Protože lidský organismus nejlépe snáší teplotu mezi 21 a 23 stupni Celsia, rozdíl venkovní a vnitřní teploty by neměl přesáhnout 5 stupňů.

Pokud máte ve svém voze manuální klimatizaci, pro rychlé vychlazení interiéru by se měl zapnout větrák naplno a na první minutu zapnout vnitřní cirkulaci vzduchu. Jakmile se dosáhne příjemné teploty, pak se doporučuje zapínat a vypínat klimatizaci podle potřeby. Před úplným koncem jízdy je pak vhodné klimatizaci vypnout dříve, než se auto definitivně zastaví. Ze systému se totiž dostane vlhkost.


Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil