První ranní mrazíky ničí baterie v mobilu. Co dělat?

12. listopad 2013  MediaShow.cz   Lifestyle  2251 zobrazení  416 slov

Mobilním telefonům nízké teploty a mrazíky nesvědčí. Jenže zabránit se tomu nedá. Existují ale opatření, která lze aplikovat, aby mobil zůstal v pohodě.

Mobilní telefon, ilustrační foto. Foto: archiv THCMobilní telefon, ilustrační foto. Foto: archiv THC

Přinášíme několik rad, jak se vyvarovat tomu, aby se baterie u mobilního telefonu vybíjela kvůli mrazům rychle. Stačí se řídit několika opatřeními.

Reklama

Spoléhat na to, že si v době mrazů zavoláte z mobilního telefonu nedostatečně chráněného před působením nízkých teplot, se nemusí vyplatit. Teplota pod bodem mrazu totiž negativně ovlivňuje chemické procesy probíhající v baterii. "Čím většímu mrazu telefon vystavíte, tím pomaleji probíhá chemická reakce v baterii a tím méně proudu je schopná dodat," říká Radim Tlapák z NTB CZ.

V chladu rovněž stoupá odpor baterie, který snižuje její výstupní napětí. Ve chvíli, kdy napětí klesne pod nejnižší možnou mez, vyhodnotí to telefon tak, že je baterie vybitá, a vypne se.

"Pokud by baterie měla odolávat třeskutým mrazům dlouhodobě, například po dobu několika dní, mohlo by to znamenat i její trvalé zničení. Při strávení krátké doby na mrazu se ale po návratu do tepla chemické procesy v baterii opět obnoví a telefon začne znovu ukazovat správnou míru nabití baterie," radí Radim Tlapák.

Větší riziko než samotné vystavení baterie mrazu představuje rychlý přechod z mrazu do vyhřáté budovy, kdy dojde k náhlému teplotnímu skoku o desítky stupňů. Při tomto přechodu dochází ke kondenzaci vodních par, které se začnou srážet. V důsledku toho může v přístroji snadno dojít ke zkratu, který v naprosté většině případů znamená definitivní zničení baterie.

"Chcete-li mobilní telefon před důsledky negativního působení mrazu ochránit, noste jej v chladných měsících dobře uschován ve vaší kapse nejlépe v termoobalu. Pokud jej přece jen vytáhnete v mrazu ven, při přechodu do tepla použijte ochranu proti kondenzaci vodních par na jeho povrchu," konstatuje Radim Tlapák. "Úplně postačí vložit telefon ihned po přechodu do tepla do mikrotenového sáčku. Vysrážení par tak proběhne na povrchu sáčku a mobilní přístroj zůstane vlhkosti uchráněn."


Reklama

Hodnocení

Hodnocení: 3 hvězdiček / Hodnoceno: 2x