Pozor na čínská nehomologovaná alu kola

22. květen 2012  MediaShow.cz   Lifestyle  6224 zobrazení  616 slov

Čínská levná alu kola jsou poměrně nebezpečná a řidiči by se těmto výrobkům měli vyvarovat. Je několik pomůcek k rozpoznání vadného výrobku od homologovaného alu kola.

Řidiči pozor, na českém trhu se snaží prosadit čínská alu kola. Vzhledem k tomu, že tyto ráfky nejsou homologované, jsou to nebezpečná kola. Ta v drtivé většině nemají homologaci od výrobce, takže zda kolo je kvalitní či nikoliv lze poznat poměrně snadno.

Reklama

Tato čínská alu kola jsou nabízena v rámci aftermarketu místo náhradních dílů. Takže jedinou výhodou bude pravděpodobně u čínských kol jen nízká cena, avšak na úkor bezpečnosti.

S čínskými koly se setkávají i české pneuservisy. Testy však prokázaly, že tato kola jsou nebezpečná. Vždyť ráfky SMC dokonce nevydržely pevnostní zkoušku a praskly. Přitom nebezpečná čínská kola lze identifikovat poměrně snadno, a to tím, že prodejce nedokáže doložit homologaci od renomovaných zkušeben jako je TÜV, KBA, ABE.

Při testech se ukázalo, že čínská alu kola mají nižší kvalitu nejen díky nedokonalým svarům nebo nízkou ochranou před korozí, ale svým zpracováním mohou v provozu ohrozit bezepečnost automobilu a její posádky.

Řidiči nákup většinou provádějí přes internet, takže je snadné se nechat "napálit". Nejnebezpečnější jsou překupníci. Ti jsou schopni řidiči prodat i alu kola druhé jakosti. Například je prokázáno, že čínské ráfky se vyrábějí i z odpadové oceli.

Řidič přitom může poměrně lehce rozpoznat, zda kupuje kvalitní alu kola či čínské nebezpečné. A to především tím, že disky jsou levné, prodejce vytváří na webu iluzi tisíců spokojených zákazníků, montážní příslušnetsví je vždy za příplatek, použity jsou různé zkratky jako JWL, VIA, ISO, QS, TS, SFI, výrobky nemají značku, ale jen označení jako M121, M125, M525. Dalším lákadlem jsou stovky typů mnoha designů, avšak ve většině případech jen kopie známých značek.

Velký pozor je nutné si dát i na předkládané certifikáty. Je totiž obvyklé, že šikovný grafik vyrobil napodobeniny certifikátů za účelem oklamání zákazníka. Problematické ale je, že pokud řidič si čínská alu kola zakoupí a na automobil "nasadí", dopouští se hněd několika chyb.

Na autě má neschválený, resp. nepřezkoušený disk. Tím automobil porušuje zákon a řidič porušuje podmínky všech pojišťoven. Rovněž se snižuje hodnota vozidla a především řidič ohrožuje svoji bezpečnost, a to i spolujezdců.

Pozor na čínské pneumatiky

Nebezpečné jsou kromě alu kola i čínské pneumatiky. Lze předpokládat, že pokud se jedná o značky Nankang, Wanli, Linglong, Triangle, GT Radial, je nejlepší se těmto pneumatikám vyhnout obloukem. Ve všech testech totiž předvedly nebezpečné jízdní vlastnosti, a to především velmi dlouhou brzdnou dráhou.

Kde nakupovat kvalitní alu kola

Specialistou na alu kola na českém trhu je prodejce Alukola.cz. Firma se zabývá prodejem pneumatik, litých a ocelových kol a příslušenství. Hlavním cílem je poskytnout zákazníkovi kvalitní a prověřené zboží a zároveň nabídnout co nejlepší možnou cenu.


Reklama

Hodnocení

Hodnocení: 3.03 hvězdiček / Hodnoceno: 36x