Nebojte se využít pulsmetr při sportování
17. říjen 2011 MediaShow.cz Lifestyle 2172 zobrazení 355 slovPři sportování se hodí využívat různé pomůcky. Ty pomáhají efektivnosti výkonu a jednou z nich je pulsmetr.
Rozhodnout se sportovat, a to z jakéhokoliv důvodu, je správná věc. Všeobecné blahodárné účinky pro tělo jsou známy. Ovšem stát se může i to, že sport tělu ublíží. A to zejména kvůli tomu, že ho přetěžujeme.
Zejména ženy sportují kvůli pěkné postavě a hubnutí. Vhodným doplňkem je pulsmetr, což je zařízení pro měření tepu, obvykle využívaném při sportu a sportovních aktivitách, jako je běhání.
Cvičení s pulsmetrem je bezpečnější, než bez něj. Aby se dosáhlo cílů, lze trénovat málo nebo naopak trénovat příliš. Pokud se to přežene, člověk si může i ublížit.
Na displeji se ukazuje aktuální tepová frekvence, a podle ní se upravuje intenzitu cvičení. Valná většina pulsmetrů počítá také kalorie, některé i procento tuku ze spálených kalorií a mnoho dalších zajímavých údajů. Ty se využívají k ještě lepší optimalizaci tréninku.
Jak probíhá měření tepu
Měření tepu probíhá obvykle pomocí hrudního pásu. Ten naměřené hodnoty bezdrátově posílá do pulsmetru, který z nich následně počítá tep, spálené kalorie a další informace.
Množství funkcí záleží na vybavenosti jednotlivých pulsmetrů. Některé modely pulsmetrů nevyžadují k měření tepu hrudní pás. Měření tepové frekvence probíhá při dotyku na speciálních plochách na pulsmetru po dobu několika vteřin.
Ještě se lze setkat s pulsmetry, které měří tep dotykem přímo na speciální ploše pulsmetru. Jednoduše se přiloží prst na určené místo přístroje. Po 5 – 10 sekundách se zobrazí aktuální tep. Tento typ měření však není vhodný pro dynamické sporty.
Reklama