Nebojte se laserové operace očí kvůli zlepšení zraku
27. květen 2011 MediaShow.cz Lifestyle 2908 zobrazení 650 slovLaserová operace očí je vhodný způsob pro získání lepšího zraku. Přinášíme informace o průběhu operace a pro koho je vhodná.
Zrak je pro člověka důležitý a měl by se o něj starat. Ovšem pokud se zhorší nebo se člověk musí potýkat s vrozenou vadou, obvykle musí nosit brýle. Naštěstí medicína zná metody, jak oční vady eliminovat a mnohdy i vyléčit.
V současnosti není problém podstoupit vcelku jednoduchý zákrok, kterým je laserová operace očí. Přestože zní hrozivě, není důvod se jí obávat. Pokud se pro ni rozhodnete, nejprve si o ní promluvte se svým očním lékařem. On by měl zcela seriozně posoudit, zda jste vhodným kandidátem a teprve poté přesměrovat na specializované pracoviště.
Oční operace prováděné laserem nejsou hrazeny ze zdravotního pojištění, proto se jedná o komerční zákroky. Kvalitní oční klinika by ale neměla pacienta za každou cenu do zákroku nutit. Naopak by zkušený a vyškolený lékař, který může laserové operace vykonávat, musí pacienta vyšetřit a vyhodnotit, zda může oční operaci podstoupit.
Operace laserová korekce vidění je vhodná u většiny pacientů, kteří trpí krátkozrakostí, dalekozrakostí nebo astigmatismem v širokém rozmezí. Věk pacienta by navíc měl být na 18 let, neboť mladému člověku se do této věkové hranice ještě lebka vyvíjí, jak roste.
Jak již bylo výše konstatováno, správnou volbu zákroku vždy musí posoudit oční lékař na základě velmi podrobného komplexního předoperačního vyšetření a rozhovoru s každým pacientem. Posuzuje při něm nejen výsledky provedených měření, ale také přání a nároky klientů na vidění.
Je jasné, že pacienti mají před operací strach. Obávají se třeba toho, že laser místo toho, aby pomohl odstranit oční vadu, naopak oko poškodí. Samozřejmě se jedná o operaci a jak to bývá, každá je svým způsobem riziková. Záleží tedy na kvalitě přístroje a rovněž na zkušeném lékaři, který operaci provádí.
Jak probíhá laserová operace očí
Pro představu ve stručnosti popíšeme, jak samotná operace probíhá. Pacient před samotným zákrokem přijde k lékaři, který zkontroluje, zda operace skutečně může být provedena. Zdravotní sestra pak předá pacientovi kapky, které oko umrtví. Po určité době jde pacient do sálu, kde se provádí vlastní operace.
Ta se provádí bez umrtvování. Pacient si lehne, lékař si polohu těla a hlavy srovná a začne zaměřovat přéstrojem. Operované oko maximálně rozevře a zaměří laser. Pacient po celou dobu vnímá a vlastní operace je bezbolestná. Úlevu a pocit lepšího vidění získává hned po operaci. Pokud bylo rozhodnuto, že korekce zraku proběhne u obou očí současně, stejnou proceduru pacient podstoupí ještě jednou.
Ze zákroku operovaný člověk odchází se slunečnými brýlemi a další dva dny by měl setrvat v klidu v zatemněné místnosti, operované oko neustále ledovat a tlumit pooperační bolest předepsanými prášky. Třetí den se ale projeví výrazná změna - člověk, který měl poškozený zrak a několik dioptrií, najednou vidí jasně a bez brýlí či čoček i ostře. Ty se tak stávají minulostí.
Reklama