Mamologické vyšetření a sono prsou odhalí nádorová onemocnění

13. leden 2014  MediaShow.cz   Lifestyle  3370 zobrazení  679 slov

Protože příroda není spravedlivá a každý dostane do vínku jiné geny a choroby, je nutné se s tím tak nějak smířit. Nebo díky pokročilé medicíně s tím bojovat. Je tu ale ještě jedna vymoženost, a to jsou genetické testy.

Všetření prsou na Perfect Clinic je jednou z možností, ilustrační foto. Foto: archiv Perfect ClinicVšetření prsou na Perfect Clinic je jednou z možností, ilustrační foto. Foto: archiv Perfect Clinic

Ženy, které mají geny s mutací BRCA1, mají téměř 90 procentní riziko vzniku karcinomu prsu a zhruba u třetiny až poloviny žen díky tomuto genu vznikne rakovina vaječníku.

Reklama

A aby toho nebylo málo, existuje ještě varianta BRCA2, která ale není tolik nebezpečná, ale je spojena s vysokým rizikem rakoviny prsu. Tyto dvě mutace vedou i ke zvýšenému riziku jiných onkologických nemocí, a to i u mužů.

Co je ale nemilé, genetická zátěž se projeví i tím - a to bez testů - že příbuzné ženy (matky, dcery, sestry) onemocní rakovinou prsu před 50. rokem života.

Pomůže samovyšetřování?

Ženy a znají to už dívky, by se měly samovyšetřovat. Nejlépe jednou měsíčně.

Pokud žena umí cviky, snadno zjistí, zda v jejím prsu se náhodně nevyskytuje nádor o velikosti hrášku. V případě, že je povrchově uložený. O velikosti oříšku je, pokud je hlouběji uložený.

Navíc každá žena od 45 let má nárok zdarma vyšetření na mamografu jednou za dva roky. Lze samozřejmě chodit i po roce. Žena, které je pod 45. rokem, rovněž může na mamograf, jen toto vyšetření zdravotní pojišťovna nehradí.

Díky mamografu lze rozpoznat nádor o velikosti špendlíkové hlavičky. Také platí, že malé nádory zpravidla netvoří vzdálená ložiska, tedy metastázy a jejich odstranění představuje úplné vyléčení.

Jak probíhá vyšetřování?

Mamograf je na specializovaných pracovištích. Ženy mohou navštívit třeba vyšetření na klinice Perfect Clinic.

Funguje to jednoduše. Mamoložka s pacientkou probere anamnézu i historii rodiny, aby se zjistily rizika. Pak následuje obvyklé pohmatové vyšetření prsou. Následuje sono prsou. Toto sezení trvá zhruba půl hodiny.

Odborné ultrazvukové vyšetření prsou mamoložka provádí na lehátku, na kterém leží pacientka. Ještě před vlastním vyšetřením lékařka ženě na oblast prsou nanese speciální gel. Po celolu dobu vyšetření je oblast prsou snímána ultrazvukovou sondou. Toto vyšetření trvá do dvaceti minut. Ihned jsou známy výsledky, na základě kterých mamoložka určí další posup.

Riziko? Začněte dříve

Pokud má žena v rodině někoho, kdo trpí či trpěl na rakovinu prsu, měla by dívka zčíst se samovyšetřováním už kolem 20. roku života.

V mladém věku se doporučuje kromě pravidelného samovyšetřování i ultrazvukové vyšetření prsou. Podle situiace i po 6 měsících. Případně lze vyšetření doplnit o krevní testy.

Jak snížit riziko

U vysoce rizikových žen se uvažuje o preventivním podávání některých léků - antiestrogenní léčba. Na definitivní potvrzení účinnosti a prospěchu těchto postupů se ale stále čeká.

Takže pak je tu preventivní odstranění prsou a vaječníků. Oboustranné odstranění prsní žlázy sníží riziko rakoviny až o 95 procent.

Poku žena patří do uveden skupiny, nositelky BRCA1 či BRCA2, je vhodné se objednat do Komplexního onkologického centra 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy nebo v Brně na Masarykův onkologický ústav.

6955 žen zemřelo v roce 2010

Podle posledních ůdajů v roce 2010 na rakovinu prsu zemřelo v České republice 6955 žen. A to je dost velké číslo, které by mělo ženy varovat před prevencí.


Reklama

Hodnocení

Hodnocení: 3.12 hvězdiček / Hodnoceno: 8x