Jaké jsou příznaky vzdušných či potravinových alergií
31. květen 2011 MediaShow.cz Lifestyle 2072 zobrazení 574 slovNějakou formou alergie trpí podstatná část českého obyvatelstva. Například alergická rýma či slzení očí jsou nejčastějšími příznaky.
Alergiemi trpí v současné moderní civilizaci stále více lidí, mnohdy už od narození. Důvody, proč se tomu tak děje, nejsou zcela zřejmé. Obecně se ale považuje alergie za důsledek špatného životní prostředí.
Mezi nejčastější projevy alergie patří alergická rýma nebo oční obtíže. V prvním případě se příznaky projevují jako časté kýchání, vodnatá rýma, svědění nosu. Alergie mohou být způsobeny trávou, pyly, plísněmi či prachem. Naopak oči jsou červené, svědí, pálí, slzí, mohou být záněty spojivek nebo žilky v očích, dokonce se alergie může projevit otoky očních víček.
Alergeny vzdušné, potravinové a kontaktní
Alergie na pyl má charakteristický sezónní charakter. Množství pylů se v ovzduší v jednotlivých částech pylové sezóny liší podle aktuálního stavu vegetace a počasí. Alergie na prach je dalším častým druhem alergie. Existuje i alergie na plísně, které se vyskytují v domácím i ve vnějším prostředí. Velké nebezpečí představuje alergie na zvířata.
U potravinových alergenů si člověk s normálně fungujícím imunitním systémem může pochutnávat na mořských plodech, rybách, plísňovém síru, ořechách nebo jiných dobrotách kolikrát se mu zachce. U alergika mohou tyto potraviny spustit lavinu alergické reakce se všemi jejími důsledky. Mezi nejznámější potravinové alergeny patří ořechy všech druhů, mořské plody a ryby, mléko, vajíčka, ovoce (nejčastěji citrusové plody, dále kiwi, jahody, broskve a jiné), zelenina, obiloviny (lepek obsažený v pšenici, ovsu, ječmeni, žitu a sóje).
Ke kontaktním alergenům, tj. alergenům působících na kůži, patří různé ušlechtilé i neušlechtilé kovy (bižuterie, hodinky, háčky, knoflíky, spony), kosmetika (mýdla, šampony, líčidla, krémy, masti, parfémy, oleje), léčivé přípravky k místnímu podání (mastě, krémy, gely, tinktury, obklady), čisticí prostředky, barvy a lepidla.
Infekční zánět spojivek je nejčastěji způsoben viry. Jen asi pět procent infekčních zánětů tvoří bakteriální záněty. Infekční záněty spojivek se přenášejí kontaktem.
Mezi neinfekční záněty spojivek patří zánět alergický. Alergická konjunktivitida (zánět spojivek) může vzniknout u lidí s alergickou dispozicí při použití nového kosmetického přípravku, z alergie na pyl, plísně, prach a další látky.
Nadměrné slzení, pálení a štípání očí a zánět spojivek je způsoben vzdušným alergenem. Záněty se vyskytují hlavně na jaře, kdy je v přírodě množství různých pylů. Na podzim se většinou vyskytují alergie na plísně. Alergická rýma u dětí i oční obtíže způsobené alergií jsou často prvními příznaky alergického onemocnění.
Reklama