Jaké jsou druhy současných kontaktních čoček

5. únor 2011  PR   Lifestyle  2231 zobrazení  486 slov

Moderní oční medicína umožňuje nahrazovat klasické brýle kontaktními čočkami. I v tomto sortimentu ale existuje mnoho typů a různých druhů dle použitelnosti.

Čočka je vyrobena z průhledného materiálu. Nejčastěji jsou čočky skleněné, ale běžně se na jejich výrobu používají také plasty. Současné produkty čoček lze dělit podle použitého materiálu na hydrogelové a silikon hydrogelové.

Reklama

Hydrogelové kontaktní čočky mají vlastnost přitahovat a vázat na sebe vodu, čímž mají velmi dobrou povrchovou smáčivost, slzy se rovnoměrně roztírají a vytváří pocit vlhké a pohodlné kontaktní čočky. Tyto čočky jsou jemné a oku přizpůsobivé, ale také křehké.

Silikon hydrogelové kontaktní čočky svou přítomností silikonových částí v materiálu značně mění celkové vlastnosti kontaktních čoček. Silikon významně zvyšuje propustnost kyslíku. Ale vzhledem k fyzikálním vlastnostem silikonu (silikon je přirozeně vodoodpudivý materiál) a nižšímu obsahu vody jsou kontaktní čočky tužší, pevnější a hůře přizpůsobivé k parametrům oka.

U některých pacientů může docházet k dráždění spojivky víčka, případně mohou způsobovat eroze na rohovce. Díky nižší smáčivosti jsou čočky náchylnější k vytváření souvislého filmu nebo jednotlivých kapek na povrchu čočky.

Typy kontaktních čoček

Čočky značky Biofinity jsou významným mezníkem ve vývoji čoček silikon hydrogelových. Jsou vyráběny tzv. technologií AQUAFORM, která vytváří dokonalou rovnováhu mezi vysokou propustností kyslíku a vysokým obsahem vody. Hydrofilní a silikonové komponenty pak vytváří přirozeně smáčivý materiál a čočky jsou velmi snadno obtékány jemnou slznou vrstvou, která vytváří hladký a vlhký povrch. Čočka je jemnější a pružnější s dlouhodobým komfortem používání. Díky tomu můžete mít skutečně pohodlný pocit během celého dne i noci.

Pak tu existují jednodenní kontaktní čočky CIBA Vision nebo Cooper Vision. Ty si ráno nasadíte a večer vyhodíte. Tento typ čoček představuje nejzdravější a nejpohodlnější způsob jejich nošení a není nutná žádná další speciální péče o ně, jako je například čištění v roztoku.

Uživatel kontaktních čoček se však nevyhne používat i oční kapky. Ty slouží jako doplněk pro uživatele. Oční kapky plní funkci umělých slz a tím zabraňují vzniku syndromu suchého oka a tím zabraňují jeho mechanickému podráždění. Chrání oko také při pobytu v prašném prostředí či jinak znečištěných místech.


Reklama

Autor: PRHodnocení

Zatím nikdo nehodnotil