Jaké bude počasí v roce 2014? Napoví dlouhodobá předpověď

15. leden 2014  MediaShow.cz   Lifestyle  3993 zobrazení  464 slov

Lednové počasí si s námi hraje. První týdny to vypadalo jako na začátku jara, místo třeskutých lednových mrazů. Přesto meteorologové tvrdí, že zima ještě přijde.

Logo PočasíLogo Počasí

Kdo by nechtěl vědět, jaké bude počasí. Potíž je v tom, že v posledních letech je velmi proměnlivé a nevyzpytatelné. Tradiční představy a zaběhnuté stereotypy přestávají fungovat.

Reklama

Přesto lze sestavit výhled, dlouhodobou předpověď počasí. Ta naznačí, jaké teploty můžeme zhruba očekávat v průběhu celého roku.

Tento výhled sestavil web věnující se dlouhodobým předpovědím aaaPocasi.cz. Ten připravil unikátní projekt maximálních a minimálních teplot pro každý den v daném měsíci - od ledna do února 2014.

Jak vzniká dlouhodobá předpověď

Tato předpověď je v grafické podobě, lze tak vidět teplotní křivku. Ta byla vytvořena v prosinci 2013 na základě dat a algoritmů.

Je zřejmé, že každá dlouhodobá předpověď je nepřesná, provozovatel webu to přiznává a dodává: Netvrdíme, že naše předpověď bude na 100% přesná, ale doufáme, že absolutní odchylka nebude větší než 3 °C, což by byl velký úspěch.

Také je důležité zmínit, že daná předpověď počasí je vytvořena pro Prahu a střední Čechy. Je zřejmé, že ve vyšších nebo nižších polochách budou teplotní rozdíly. U dlouhodobých prognóz jde ale spíše o trendy a průměry za měsíc.

V případě jiných oblastí mimo střední Čechy je k dané teplotě nutno přičíst či odečíst konkrétní teplotu dle daného regionu. Tyto odchylky lze nalézt na webu dlouhodobé předpovědi.

Provozovatel slibuje, že během roku budemonitorovat skutečné teploty v daném dni a porovnávat ji s prognózou. Uživatel tak bude mít zpětnou vazbu.

Jak bude?

Jak zjistit předpověď na daný měsíc? Stačí kliknout třeba na únor nebo červen a prohlédnout si graf. Z jednotlivých měsíců lze vyčíst, že rok 2014 bude teplotně nadprůměrný s výjimkou období uprostřed února a října.

A co lze na webu ještě najít? Třeba články o různých typech počasí a vysvětlení, čím je ovlivněna barva mraků či jak vzniká duha. Nebo aktuální data o momentálním počasí.


Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil