Jak vybírat mikroskop pro zábavu či pro průmysl

29. únor 2012  MediaShow.cz   Lifestyle  2405 zobrazení  419 slov

Mikroskop je skvělé zařízení pro poznávání. Před jeho koupí je ale důležité si uvědomit pro jaký účel bude používán.

Jak vybírat mikroskop pro zábavu či pro průmyslJak vybírat mikroskop pro zábavu či pro průmysl

Mikroskopy jsou velmi důležitou pmůckou, zvláště ve školství, zdravotnictví, v chemickém průmyslu apod. Jsou ale vhodné i pro zábavu, díky nim lze totiž pozorovat rozličné zajímavé objekty.

Reklama

Protože existuje mnoho druhů mikroskopů, je důležitá volba toho správného. Je jich totiž opravdu hodně: hobby, žákovské, studentské, laboratorní, stereoskopické, metalografické, polarizační, fluorescinační, speciální, inverzní, trichinoskopy nebo průmyslové mikroskopy a usb mikroskopy.

Je tedy nutné se rozhodnout, k čemu se daný mikroskop bude používat. Například školní mikroskopy pro náročnější uživatele jsou vhodné k pozorování průhledných preparátů na mikroskopických sklíčkách. Hojně jsou používané v základních a středních školách i pro malé laboratoře. Přístroje jsou osazeny optikou dle mezinárodních standartů (DIN), na výběr je halogenové, LED, ale i zrcátkové osvětlení. Všechny mikroskopy této kategorie jsou již vybaveny mikro zaostřováním.

Laboratorní mikroskopy jsou už profesionální a badatelské přístroje s planachromatickou optikou. Tyto vysoce kvalitní přístroje přinášejí skvělý obraz. Výhodou těcht přístrojů je i velká nabídka volitelných doplňků.

Mikroskopy pro průmysl nebo vědecká pracoviště by měly být sestaveny podle potřeb a podle složitosti prakticky na míru. Tyto mikroskopy jsou založené na stereoskopickém principu pozorování a určeny zejména pro kontrolně měřící pracoviště. Průmyslové mikroskopy jsou často využívány na místech, kde je kladen důraz rovněž na záznam obrazu a jeho věrohodné proměření s využitím kalibračního protokolu.

Jak si koupit mikroskop

Při zkoušení a výběru mikroskopu je vhodné testování na konkrétním vzorku zkoumaného předmětu. Takto lze vyzkoušet více typů mikroskopů.

Pokud je tedy rozhodnuto o koupi mikroskopu, ještě je vhodné se zaměřit na takového prodejce a výrobce, který má servisní zázemí. Bez nutné pravidelné údržby a kalibrace u složitějších mikroskopů se nelze spoléhat na kvalitní výsledky pozorování.


Reklama

Hodnocení

Hodnocení: 4 hvězdiček / Hodnoceno: 1x