Jak si vybrat ze široké nabídky televizorů a domácích kin

21. listopad 2012  MediaShow.cz   Lifestyle  2621 zobrazení  654 slov

PR. Je tu doba digitalizace a ta se zabydlela i v českých domácnostech. Postupně lidé vyměňují set-top-boxy za LCD a LED televizory se zabudovaným tunerem nebo si rovnou pořizují domácí kina.

Jak si vybrat ze široké nabídky  televizorů a domácích kinJak si vybrat ze široké nabídky televizorů a domácích kin

Na trhu je mnoho televizorů různých typů a značek. V posledních letech se výrobci orientují zejména na LCD a LED televizory, samozřejmostí se stávají televizory podporující funkci HD rozlišení a do popředí se derou i smart televizory.

Tak jak se liší televizory podle značek a funkcí, liší se i velikostí a tím i cenou. Při výběru je tedy nutné vše zohledňovat, a to zejména i co od televizoru očekáváme.

Jaké jsou značky televizorů

Na současném trhu elektroniky seoperují značky, které prakticky v segmentu televizorů nikdo neznal. Jsou to zejéma: Finlux, Gogen, Hyundai, Mascom a hlavně televize LG, televize Samsung, televize Panasonic, televize Philips, televize Sony, televize Sharp, televize Thomson.

Rozdíly mezi LCD, LED a plazmovým televizorem

Jak již bylo uvedeno, na trhu se televizory jsou v současnosti nejčastěji LCD a LED televizory. Dále se prodávají i plazmové televizory. V čem se od sebe liší:

LCD byl následovník klasické CRT televizorům. Hlavní výhoda je v tom, že LCD mají vyšší rozlišení. LED TV je LCD televize s LED podsvícením. Obojí využívá tekutých krystalů v obrazu. Plazmové televizory jsou zejména ty s velkou úhlopříčkou (minimálně 80 cm). Název plazmová je odvozen od použité technologie využívající malé buňky s elektricky nabitými částicemi ionizovaného plynu.

Pro rekapitulaci: základním typem je LCD televizor, LED televizory jsou de facto LCD s LED podsvícením. Plazmové televizory jsou určeny pro velké úhlopříčky nad 80 cm.

Další kritéria výběru televize

Další kritéria výběru jsou totožná pro všechny tři typy televizorů. Zákazník se rozhoduje především podle úhlopříčky. Oblíbené jsou 40" LCD televize. Svojí úhlopříčkou uspokojí většinu domácností. Samozřejmě hodně záleží na tom, jak daleko od televize divák sedí.

Velice důležité jsou pozorovací úhly. Němely by spadnout pod 176° v obou směrech při kontrastu 5:1. Důležitá je i odezva, zvláště u LCD technologie. Pokud by odezva byla příliš dlouhá, může se stát, že některé velmi rychlé scény budou hodně rozmazané. Dobrá udávaná odezva dnes nepřesahuje 8 ms.

Jas a kontrast jsou rovněž důležité vlastnosti. Zvláště jas je u televizí velmi důležitým faktorem ta jako kontrast. Současné televizory dosahují kolem 1500:1, což je již velmi dobrá hodnota. Výrobci stále častěji nabízejí i tzv. dynamický kontrast.

LCD televizory mají v sobě zabudovaný tuner, není tedy nutné kupovat set-top-box pro příjem digitálního terestrického vysílání. Vyhněte se televizorům, které digitální tuner nemají, protože v současnosti už je všude v Česku digitální vysílání.

Při výběru televizoru je vhodné si i zkontrolovat, jaké je dálkové ovládání, jaké jsou reproduktory a jak je uživatelsky příjemné menu televizoru.

Domácí kina

Pro kvalitu domácí pohody jsou určena domácí kina. Ty vyrábějí především světové značky. Lze si tak vybrat domácí kino Samsung, domácí kino LG, domácí kino Panasonic, omácí kino Sony, domácí kino Philips.

Domácí kina mají jednu velkou přednost - nabízejí výtečný digitální prostorový zvuk. Stejně jako u televizorů lze domácí kina rozdělovat podle mnoha kritérií: a to ceny, vlastností či výbavy.


Reklama

Hodnocení

Hodnocení: 5 hvězdiček / Hodnoceno: 1x