Jak si vybrat kvalitní notebook podle účelu a parametrů

15. květen 2011

Notebook už dneska není až tak drahá záležitost. Z původně luxusního zboží se stal každodenní pomocník a na trhu je nyní opravdu hodně typů s různým hardwarovým vybavením.

Levné notebooky už nejsou nedostupné zboží, naopak nabídka je stále větší. Z dříve spíše luxusního produktu s názvem notebook se jednoduše stalo rychloobrátkové zboží. Výrobci tento produkt dělí do čtyř, pěti i více kategorií a ceny mezi modely v každé kategorii se liší i o desítky procent.

Doporučit konkrétní model je však obtížné. Nabídka se totiž extrémně rychle mění. Průměrná prodejní doba nejběžnějších notebooků je pět až šest týdnů, pak přichází lehce modifikovaný model s jiným označením.

Uživatel se navíc snadno ztratí v desítkách termínů, které přístroj popisují. Problémem je i to, pokud prodejce dostatek technických informací neposkytne a prodává zboží pouze jako notebook. I drobné nuance ve vybavení mohou znamenat velký rozdíl v práci s notebookem i v jeho ceně.

Proto je vhodné se obracet na kvalitního obchodníka, a toho často najdeme na internetu. Doporučuje se takový e-shop, který poskytuje vyhledávač.

Vybrat si notebook podle výrobce, barevného provedení, typu procesoru, označení procesoru, velikosti operační paměti, typu operační paměti, úhlopříčky displeje, rozlišení displeje, povrchu displeje, dotykového displeje, kapacity HDD, rychlosti otáček HDD, grafické karty, označení grafického čipu, optické mechaniky, čtečky paměťové karty, wi-fi karty, LAN karty, 3G modulu, bluetooth, samostatné numerické klávesnice, zvukové karty, TV tuneru, webkamery, USB portu, FirWire, eSATA, sériového portu COM, baterie či hmotnosti je opravdu složité. Ale na e-shopu Anacomp.cz to je ale snadné. Stačí si parametry naklikat do připravených formulářů a systém nám vyhledá přesně ty notebooky, které hledáme.

Notebook a netbook

Také je dobré vědět, že na trhu je několik typů notebooků a že levné neznamená nutně špatné. Nejnižší patro nabídky přenosných počítačů tvoří netbooky. K jejich poznávacím znamením patří malý výkon, malé rozměry a nízká cena.

Tam, kde notebook nahrazuje stolní počítač, se lépe hodí přístroje s úhlopříčkou kolem patnácti palců. Jejich cena rapidně klesla ve srovnání s tím, za co se v této kategorii platilo před pár lety.

I notebook za patnáct tisíc dokáže méně náročným uživatelům sloužit k naprosté spokojenosti několik let. Dostatek operační paměti a dvoujádrový procesor zvládnou webové aplikace nebo náročnější softwarové balíky. Ovšem pro náročné hry nebo střih videa ve vysokém rozlišení se nehodí. Chybí mu v podstatě dvě věci: výkonná grafická karta a větší obrazovka.

Hmotnost kolem jednoho a půl kilogramu, obrazovka velikosti 13,3 palce a dlouhá výdrž baterie. Tak lze charakterizovat ultrapřenosné notebooky, které se od netbooků příliš neliší vzhledem, zato je dokonale předčí výkonem a pohodlím díky o něco větším rozměrům.

Web na své úvodní stránce dále nabízí další zboží, jako elektro a PC sestavy, PC komponenty, periferní příslušenství, software, další elektroniku, herní konzole, navigace, digitální foto, telefony či digitální televize.

[Nahoru ↑]

Zaujal vás tento článek? Sdílejte ho mezi přáteli!


Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat komentář

Reklama

Máte k článku co říci? Podělte se s námi o svůj názor!

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!Top zprávy

Možná je to klišé, ale novinařina je pro mě posláním, tvrdí Renata Myslíková z ČT

Možná je to klišé, ale novinařina je pro mě posláním, tvrdí Renata Myslíková z ČT

21/9 / Lidé / LIDÉ V MÉDIÍCH - Bydlí v Bílině u Teplic, její redakce je v Chomutově. Pro Českou televizi pracuje jako regionální redaktorka v Ústeckém kraji. „Informace z regionů jsou důležité. Je nutné vědět, jak se některá rozhodnutí vlády nebo jednotlivých ministerstev odrazí v běžném životě v různých částech Česka,“ říká Renata Myslíková, regionální reportérka České televize.


Nova na nedělní večery opět nasadila SuperStar 2015. Ta nabídne novinky

Nova na nedělní večery opět nasadila SuperStar 2015. Ta nabídne novinky

6/9 / Show / Start reality show SuperStar na Nově v neděli (30.8.2015) zhlédlo 760 tisíc diváků nad 15 let. V novém ročníku jsou v porotě vedle Pavola Habery a Marty Jandové i Ondřej Soukup a Klára Vytisková.


ČT1 vsadí na Labyrint a Doktora Martina. Doplní je sitcom Rudyho má každý rád

ČT1 vsadí na Labyrint a Doktora Martina. Doplní je sitcom Rudyho má každý rád

6/9 / Média / Dvě seriálové novinky nasadila na podzimní sezónu veřejnoprávní Česká televize. V pondělí poběží Labyrint, v pátek Doktor Martin. Na ČT1 poběží i sitcom Rudyho má každý rád.


SeveročeskýDeník.cz vytvořil síť lokálních webů. Posilovat bude obsah

SeveročeskýDeník.cz vytvořil síť lokálních webů. Posilovat bude obsah

6/9 / Média / SeveročeskýDeník.cz je hlavní platformou zpravodajství v Ústeckém a Libereckém kraji. Součástí je rodina lokálních webů.Přidejte se na Facebooku!