Jak se zdravě opalovat a co na spáleniny

23. květen 2011  MediaShow.cz   Lifestyle  2865 zobrazení  518 slov

Léto láká k vodě a k opalování. Jenže dbejte opatrnosti a používejte opalovací krém s vysokým ochranným faktorem.

Strávit alespoň týden u moře v rámci letní dovolené je pro velkou část Čechů přání, které si snaží splnit. Proto není divu, že když se konečně po dlouhé cestě lehne na pláž u moře, zatouží se pořádně opálit.

Reklama

A tady je úskalí. Pokud ze sebe sundáme tričko a necháme na sebe pálit ostré paprsky slunce, zaděláváme si tak akorát na rakovinu kůže. Je tedy nutné, abychom se před sluncem chránili. Navíc je velká šance, že pokožka nebude rudá, ale hezky zhnědne.

Opalování k létu patří. Debejte ale opatrnosti, ať se hend první den nespálíte. Dávat pozor si musí především ti, co jsou bloňdáci a mají světlejší kůži. Také byste měli vědet, jaký jste fototyp - a podle toho si obstarat účinný opalovací krém s vhodným ochranným faktorem. Vězte ale, že platí poučka: pro mastnou pleť jsou vhodné krémy či emulze ve spreji, naopak suchá pleť vyžaduje mastnější krém.

Také byste měli vědět, že při koupání v moři se můžete velmi lehce spálit. Sluneční paprsky voda přitahuje. Až do hloubky půl metru pronikne 40 procent slunečního záření. Je tak velká pravděpodobnost, že záda si spálíte při opalování než na lehátku na pláži.

Obličej raději neopalujte

Dermatologové v psoledních letech varují před cíleným opalováním obličeje. Pleť je na obličeji velmi křehká a rychleji stárne. UV paprsky navíc pleť vysušují a ničí kolagenová a elastinová vlákna ve spodní vrstvě kůže. Tím se vytrácí pevnost a průžnost.

Ale i obličej je nutné chránit před sluncem a tak se doporučuje použít krém s nejvyšším ochranným faktorem. Také byste měli vědět, že více vrstev krému moc nepomáhá. Neplatí tedy, čím víc krému, tím vyšší ochrana.

Co na spáleniny

Pokud zapomenete si nějaké místo na svém těle pořádně ošetřit opalovacím krémem, je tu riziko spálení. Ochladit kůži se doporučuje mokrou osuškou a nanesením přípravku, který spáleniny zmírní. Doporučuje se postup neustále opakovat, aby se pokožka "vzpamatovala". A spálenou kůži chraňte před sluncem minimálně tři dny.

Jenže je také možné, že jste alergik a kůže nesnese chemický přípravek. Po natření krému může kůže červenat, pálit a svědit. Požužijte tak raději krémy bez chemie, které se prodávají i v lékárnách.


Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil