Jak se vyvarovat celiakii a jak na bezlepkovou dietu

6. únor 2012  MediaShow.cz   Lifestyle  2102 zobrazení  412 slov

Bezlepková dieta je velmi důležitá pro alergii na lepek. Nutné je se této látce v potravinách vyhnout a dodržovat jídelničková pravidla.

Alergie na lepek, neboli celiakie je autoimunitní onemocnění způsobené nesnášenlivostí lepku. Projevuje se například bolestmi břicha, hubnutím, průjmem, zácpou, únavou, chudokrevnosti či potraty. To všechno mohou být příznaky celiakie.

Reklama

Velkým problémem je to, že současná medicína celiakii vyléčit neumí. Proto se musí dodržovat bezlepková dieta. Ze stravy se musí vyloučit všechny potraviny vyrobené z pšenice, žita, ječmene a ovsa. Je nutné se vyhnout pečivu, strouhance, cukrářským výrobkům, těstovinám, knedlíkům, vločkám, nesmí se kroupy, krupky, lámanka, krupice, rostlinné maso seitan (vysoký obsah lepku).

Je nutné se vyhýbat i potravinám, které obsahují lepek ve skryté formě. Jedná se o výrobky a jídla, ve kterých byla mouka užita jako přídavek, nebo u kterých v průmyslovém provedení není jisté, zda obsahují lepek. U takových potravin je třeba sledovat složení.

Takže se musí dávat pozor na polévky, omáčky, kečupy, majonézy, dresinky, sojová omáčka, dochucovadla, uzeniny, konzervy, paštiky, výrobky z mletého masa, sojová a jiná rostlinná masa, kypřící prášky, pudinky, cukrovinky, zmrzliny.

Naopak lepek neobsahují brambory, rýže, kukuřice, luštěniny, sója, pohanka, jáhly, amaranth, které je možné používat jako náhradu za potraviny obsahující lepek.

Kde hledat bezlepkovou dietu

Bezlepková dieta se skládá ze speciálního jídelníčku. Protože připravovat jídla není snadné, lze využít rad a tipů. Ty kromě Společnosti pro bezlepkovou dietu nabízí i server www.dietadodomu.cz. Web se zabývá dietou a dietním jídelníčkem.

V Praze, Brně, Olomouci, Mnichovo Hradišti, Liberci a Mladé Boleslavi je možná bezlepková dieta až do domu. Rozváží se až pětkrát denně a tato služba je zdarma.

Kromě bezlepkové diety se nabízejí i diabektické diety a diety bet laktózy. Nachystány jsou dokonce různé dietní programy na hubnutí.


Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil