Jak se liší elektrická kytara od akustické

24. únor 2011  MediaShow.cz   Lifestyle  6446 zobrazení  469 slov

Možná jste se rozhodli naučit hrát na kytaru a přemýšlíte o vhodném typu. Elektrické kytary se třeba od akustických výrazně odlišují.

Jak se liší elektrická kytara od akustickéJak se liší elektrická kytara od akustické

Kytary jsou hudební nástroje, které se dělí na elektrické a akustické. Hlavním rysem akustických kytar je absence zesilovače. Mají totiž duté tělo, které ozvučuje celou kytaru. Naopak elektrické kytary musí být zesilovány, protože by jinak nebyly skoro vůbec slyšet.

Reklama

Zaměřme se více na elektrickou kytaru. Abychom mohli hrát, potřebujeme navíc ke kytaře vykonný zesilovač a reprobedny. Vzhledově se elektrická kytara od akustické liší pouze tím, že má štíhlejší krk a plné tělo. Existují i kytary, které spojují vlastnosí obou kytar. Takové kytary se nazývají elektroakustické.

Elektrické kytary mají mnoho odlišných tvarů, ale na jejich funkčnost to nemá téměř žádný vliv. Každý nástroj má samozřejmě své výhody a nevýhody. Kytarista si může vybírat podle toho, jak mu kytara padne do ruky. Pokud umí vlastnosti kytar využívat, nebývá jejich střídání na škodu.

Snímače, kobylka, kombo

Věnujme se nyní nutnému příslušenství. Snímače přeměňují akustické vlny v elektrický signál, který se ve vstupním zařízení (kombu) zesiluje a přěměňuje zpět v akustické vlny. Kytary Fender a jejich imitace mají snímače typu "single coil", které jsou tvořeny šesti permanentními magnety obtočenými cívkou. Tento typ snímačů dává kytaře ostrý kovový zvuk. Kytary značky Gibson a jejich imitace mají naproti tomu snímače typu "humbucking". Ty jsou tvořeny dvěma cívkami, které mají společné jádro z permanentního magnetu. Navíc lze snímače jednotlivých strun samostatně dolaďovat. System humbucking zvuk kytary změkčuje.

Tvar kobylky je u každého typu kytary jiný. Její pomocí můžeme nastavovat výšku strun nad hmatníkem kytary. Některé kytary bývají opatřeny zámky, které nalděné struny uzamykají, takže se kytara tak snadno nerozladí. U některých typů se můžeme setkat s i vibratem, není to však nutné vybavení každé kytary. Zatlačením rukou na páku vibrata lze hraný tón zvýšit, puštěním se struny vrátí na své původní ladění.

Elektrická kytara se bez reproduktoru a zesilovače neobejde. Kombo v sobě skrývá obě tyto významné části. Bývá opatřeno uchem pro snadnější přenášení a tak ho můžete použít jak při cvičení doma, tak i při koncertě.


Reklama

Hodnocení

Hodnocení: 1.75 hvězdiček / Hodnoceno: 4x