Jak na ambulantni porody: Čeho se vyvarovat, na co se připravit

14. duben 2014  MediaShow.cz   Lifestyle  2597 zobrazení  384 slov

Ambulantní porody jsou novinkou v českém porodnictví. Ministerstvo zdravotnictví je umožnilo od počátku roku 2014. Mají výhody, avšak i negativa.

Miminko narozené v roudnické nemocnici. Foto: archiv Lucie AluccaMiminko narozené v roudnické nemocnici. Foto: archiv Lucie Alucca

Vše co je pozitivní, má i svá úskalí. Ambulatní porody pomáhají ženám, které v den porodu ještě chtějí být doma v domácí péči a vyhnout se pobytu v nemocnici. Jenže mohou být úskalí a rizikové faktory, které tento způsob porodu neumožňují.

Reklama

Především nesmí být patrná patologie, která přímo novorozence ohrožuje na životě. Jedná se o poruchy základních životních funkcí, tzn. poruchy dýchání, porucha vědomí, známky těžkého krvácení, oběhová porucha včetně poruchy prokrvení, srdeční arytmie či slyšitelný srdeční šelest, zjevná těžká vrozená vývojová vada, vážnější stupeň nezralosti (pod 34+0.t.g.) a těžká hypotrofie (porodní hmotnost pod 2300g). V tomto krajním případě je rodička  povinna uposlechnout lékaře a ponechat své dítě v nemocnici.

Ambulantní porody umožňují například v roudnické porodnici. "Nemůžeme přesvědčovat maminku, aby zůstala v porodnici. Bude však nezbytně nutné podepsat negativní reverz, a to i v případě, že nebudou přítomná žádná rizika," upozorňuje ředitel Podřipské nemocnice s poliklinikou v Roudnici nad Labem Tomáš Krajník. Třetí den po porodu je u miminka provedeno screeningové vyšetření, včetně odběru na vrozené metabolické vady, tzv. "patičky".

Riziková kritéria

Porodní hmotnost pod 2,5 kg - porod instrumentální (císařský řez, kleště, vakuumextraktor) -porod mimo termín (do 37+0 a nad 41+6) -známky a rizika diabetické fetopathie ( cukrovka u matky, PH nad 4 kg, prosáknutí podkoží, vstupní hypoglykémie).

Pozitivní kultivace streptococcus agalactiae u matky bez dostatečné antibiotické profylaxe - předčasný odtok plodové vody déle než 18 hodin, horečky u matky.

Známky nedostatku kyslíku neboli hypoxie plodu (zkalená plodová voda, patologie na monitoru CTG, Apgar skore 3 a méně v 1.minutě, laboratorní. známky hypoxie plodu).

Nápadná časná žloutenka již bezprostředně po porodu.


Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil