Historie a současnost vína: Tradiční nápoj s božským původem

25. únor 2015  Roman Beneš  Lifestyle  2193 zobrazení  449 slov

PR. Jen málokterý nápoj se může pochlubit tak bohatou a dlouhou historií jako víno. Jde o tradiční mok, který znali už dávno před naším letopočtem. Pojďme si blíže nastínit jeho historii ve světě i na území Čech a Moravy.

Zdroj: pixabay.comZdroj: pixabay.com

 

Řecké počátky

Víno bylo v minulosti považováno za božský mok. Zásluhu na tom mají zejména Řekové, kteří nápoj považovali už ve starověku za dar, jenž jim sesílal bůh Dionýsos. Právě z období cca 2. tisíciletí před naším letopočtem jsou doloženy první doložené prameny, kdy byla pěstována vinná réva, jež se následně upravovala do tekuté podoby. Některé prameny a teorie však hovoří o tom, že víno má ještě delší historii.

Římané a jejich zásluhy na pěstování vinné révy po celé Evropě

Z Řecka se pak obliba tohoto nápoje dostala do Říma. Právě Římanům lze usoudit jeho postupné rozšíření do celé Evropy i dalších kontinentů. Jak určitě víte, Římská říše v dobách svého největšího rozmachu zabírala ohromné území.

Česká historie vinařství

Na území Čech a Moravy se vinná réva začala pěstovat přibližně mezi 2. a 3. stoletím našeho letopočtu a opět v tom hráli roli Římané. Slované pak jejich zvyky v tomto směru převzali. Velký rozmach pěstování vinné révy, potažmo vyrábění vína pak na dnešním území České republiky zaznamenáváme v období panování Karla IV, kdy zde dochází k zakládání stovek hektarů vinic. Zejména oblasti jižní Moravy nabízela a dodnes nabízí ideální klimatické podmínky.

Bulharská Medvědí krev

Podobnou historii má víno i v jiných částech Evropy, odkud k nám dodnes směřuje známkové víno. Příkladem budiž oblast jižního Bulharska, kde se vzniká populární Medvědí krev, víno charakteristické svou červenou barvou a jedinečnou sametovou chutí.

Jak už jen z tohoto nástinu vidíte, víno nelze brát jen jako obyčejný nápoj. Jen těžko byste našli jiný mok, který má takovou tradici a je oblíbený takřka po celém světě.

Komerční sdělení

-pla-


Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil