Gynekologické zákroky lze podstoupit bez narkózy a hospitalizace

30. květen 2012  MediaShow.cz   Lifestyle  3664 zobrazení  397 slov

Gynekologické operace už nemusí být pro ženy strašákem. Například hysteroskopii je možné provádět i ambulatně bez nemocniční hospitalizace a nutné narkózy.

Mnohé ženy musí podstoupí z důvodů poruchy menstruačního krvácení nebo podezření na gynekologické onemocnění v děloze operační výkon. Diagnóza je zpravidla nejprev určena ultrazvukem.

Reklama

Pak gynekolog přistupuje k přímému prohlédnutí dutiny děložní, neboli hyteroskopii. Doplněna je cílenou biopsii sliznice z dělohy. Tyto výkony jsou v širším povědomí spíše známy jako "abraze", kyretáž" či slangově "vyčištění dělohy".

Novinkou v českém zdravotnictví je, že hyteroskopii lze provádět ambulantně. Není tak nutná hospitalizace v nemocnici, tudíž pacientka nemusí podstupovat narkózu. Odpadá tak i časová náročnost: není nutné předoperační vyšetření jako jsou opakované návštěvy u praktického lékaře, není nutná ani jednodenní či vícedenní hospitalizace v nemocnici.

Oproti výkonu v nemocnci existuje ambulantní hyteroskopie, která je ve světě již dlouho využívána, avšak v Česku je to stále novinka. Průkopníkem této moderní a velmi šetrné metody je gynekolog Petr Kovář, který výkony provádí v privátním zařízení Gynprenatal. Hysteroskopii tak lze podstoupit například v odpoledních hodinách po práci a samozřejmě bez narkózy.

Výhody ambulantní hysteroskopie

Nejedná se o klasickou operaci. Žena je objednána na konkrétní den a hodinu podle domluvy. Zákrok podstupují v civilním oblečení. Gynekolog se během několika minut podívá do ženiny dělohy a odebere vzorky. Případně odstraní výrůstky, neboli endometriální polypy (myomy).

Díky operačním nástrojům, které jsou tenčí, než když se zavádí nitroděložní tělísko, není nutné žádného umrtvení. Zcela výjimečně se provedí znecitlivění lokálním anestetikem podobně. Pacientka po provedeném výkonu odchází domů.

V případě přání pacientky lze zajistit expresní zpracování výsledků, a to do druhého pracovního dne. A samozřejmě výkon je plně hrazen většinou zdravotních pojišťoven.


Reklama

Hodnocení

Hodnocení: 4 hvězdiček / Hodnoceno: 5x