Finanční gramotnost je v současnosti hodně důležitá
13. červen 2011 MediaShow.cz Lifestyle 2350 zobrazení 601 slovFinanční inteligence je stále důležitější a lidé by se měli více zajímat o efektivní hospodaření s penězi. Pomoci mohou semináře nebo jen se stačí řídit podle základních pravidel.
Finanční inteligence se ve školách nevyučuje, ani se tak nejmenuje nějaký předmět. V současné době je ale stále více zřejmé, že by se nějakým vhodným způsobem měla učit. Určitě je totiž důležitější než algebra v matematice či historie literatury v češtině.
Jak správně zacházet s penězi by se lidé měli naučit už v mládí. Finanční gramotnost je totiž důležitá, a to nemusí být každý ekonom. Mladý člověk je už nyní a v budoucnu bude stále více zatížen plánováním toho, že si bude muset platit studium, kupovat či pronajmout byt, spořit a myslet tak, aby existenčně neohrozil sebe i ostatní.
Aby se člověk nedostal do spirály dluhových pastí hned na začátku svého aktivního života, měl by se naučit návyky úspěšných. Ti totiž umí svými úsporami efektivně nakládat. Ovšem mnoho lidí těmito schopnostmi nedisponuje, jejich finanční IQ na nedostatečné úrovni - a proto o to víc se sám zajímat o tuto problematiku.
Pro společnost by mělo být nepřijatelné, aby stále více českých domácností padalo do dluhových pastí, kdy se bohužel snaží úvěry splácet dalšími půjčkami. Zbytečně se roztáčí kolotoč úvěrů a dluhů, rodiny tak mohou přijít o všechno.
Finanční inteligence se touto problematikou zabývá a představuje schopnost umět s příjmy a výdaji manipulovat tak, aby se s finančními prostředky zbytečně neplýtvalo. Pokud totiž dochází k nadměrným špatným investicím, tvoří se ztráty a dluhy. Náprava do kladných čísel bývá většinou velmi náročné a komplikované.
Jak správně zacházet s penězi
Základem úspěchu mohou být semináře i odborné knihy. každý člověk by se totiž měl vzdělávat a nikdy není nic ztraceno. Pokud nás škola finančním návykům bohatých nenaučila, je vhodné se doučit jako samouk.
Semináře nás mohou inspirovat, jak zacházet s penězi, jak je vydělat a nejlépe je zužitkovat.
Správné zacházení s penězi má několik základních pravidel. Především je nutné si stanovit strategické, což jsou dlouhodobé cíle. Je nutné si naplánovat, čeho chceme dokázat a případně do čeho investovat. Vždy je také důležité si vytvořit krátkodobou finanční rezervu, doporučuje se je mít ve výši až šesti měsíčních platů. Z toho mít polovinu na nějakém spotřebitelském účtu a zbytek na běžném účtu, z kterého si lze při nutnosti peníze ihned vybrat.
Myslete rovněž na to, že vlastní finanční plán by se neměl unáhleně měnit. Je nutné nepanikařit po vyslechnutí nějaké negativní informace a své rozhodování očistit o emoce. Doporučuje se si zachovávat chladnou hlavu.
Reklama