Dobrý výsledek operace nosu závisí na chirurgovi

18. březen 2011  MediaShow.cz   Lifestyle  3244 zobrazení  512 slov

Mezi kosmetickými vadami zaujímá nos výjimečné postavení. Kvůli různým estetickým defektům se žena nebo muž rozhodnou podstoupit platickou operaci.

Nos je dominantou obličeje. Jakékoli nápadnější změny v jeho tvaru a velikosti mohou mnohdy vyvolat škodolibou pozornost či dokonce posměch okolí. Dále mohou být příčinou velkých duševních útrap, a to nejen u lidí emocionálně labilních.

Reklama

Jen málokterý člověk, který je nositelem normálního nosu co do tvaru a jeho velikosti, může pochopit člověka, kterému nadělil osud nos v některém směru extravagantní. Naštěstí lze tento hendikep řešit pomocí plastické chirurgie. Ta umí napravit vadu nosu, zbavit jeho nositele nápadné odlišnosti a posílit tak i jeho sebevědomí.

Operaci musí provádět zkušený chirurg

Dobrý výsledek rinoplastiky je ovlivněn mnoha faktory. Na prvním místě lze jmenovat odbornou zdatnost a zkušenost plastického chirurga s jeho manuální zručností a estetickým cítěním. Významnou roli zde hraje bezesporu zkušenost plastického chirurga s operacemi nosu a to především pro získání tolik potřebné sebejistoty důležité pro úspěšný výsledek operace.

Navíc, zkušený plastický chirurg je schopen řešit na rozdíl od méně erudovaného chirurga některé situace, které mohou v průběhu korektivní rinoplastiky nastat. A to ať již u nosu poúrazového, vrozeně deformovaného nebo který byl dříve operován.

Je třeba ale zdůraznit, že dobrý výsledek operace nosu může být nepříznivě ovlivněn neočekávanou individuální odlišností hojení pacienta v pooperačním období a to i přes technicky výborně provedenou rinoplastiku. Toto atypické hojení se projevuje otoky kořene a kostry nosu, zbytnělou okosticí doprovázenou drobnou nerovností v oblasti kořene nebo výrazným otokem měkkých tkání hrotu nosu.

Po operaci nosu mohou nastat komplikace

Tyto komplikace, vyskytující se skutečně ojediněle, mohou nastat bezprostředně po operaci, v odstupu několika měsíců i let. Obvykle malý operační zákrok tuto situaci vyřeší.

Pro úspěšnost plastické operace nosu je nutné také seznámit pacienta se všemi atypiemi, které nos před operací doprovází. Týká se to např. přílišné mohutnosti kostry, která neumožní provést rinoplastiku v podobě malého a jemného nosu, stejně jako silná a pórovitá kůže vylučuje drobný a úzký hrot nosu. Je třeba upozornit i na všechny větší asymetrie hrotu, nosních dírek, kostry či úponů nosních křídel.

Operace kosmetických vad nosu se nemohou a ani nesmějí řídit šablonou. Každý nos se liší svým tvarem a velikostí a proto musí být provedena pečlivá předoperační rozvaha a zvolen optimální operační postup.


Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil