V přírodě pravý úhel nehledejte

8. březen 2016  PR   Bydlíme  2299 zobrazení  478 slov

PR. Trendem posledních let je znovu utvořit náš vztah k přírodě. Přemýšlíme a více si uvědomujeme propojení a křehkost přírodních systémů. Chceme žít a pracovat v souladu s přírodou. Dokážeme sice stavět mrakodrapy a téměř se dotýkáme hvězd, ale přesto se inspirujeme u tradičního stavitelství a vracíme se nohama na zemi.

V přírodě pravý úhel nehledejteV přírodě pravý úhel nehledejte

Připadám si jako král Artuš. Usedám na kulatý koberec, kolem počítače do pravidelného kruhu rozmístím vše potřebné, pár papírů s poznámkami, hrnek s kávou, vodu a pro dokreslení dokonalé atmosféry si ještě dám tu práci a přenesu si k improvizovanému pracovnímu místu také vázu s živou kyticí. Dávám se do práce a mám pocit, že jsem nic nezanedbala. Chci vám povědět, jak na mě působí kruh a proč si myslím, že to tak je. Proč si myslím, že kruhové stavby nejsou jen výdobytek poslední doby.

Snažila jsme se nastudovat si kruh z mnoha úhlů. Je jasné, že opakovaně přitahuje naši pozornost a je nám inspirací napříč různými architektonickými a designovými styly. Dovolte mi, shodnout se na tom, že i prostor je možné vnímat jako živou bytost. Naše generace odchovaná energií hranatých paneláků dnes touží po otevřeném prostoru a jiskře, která v takovém místě je. Kruh zdá se být jednou z možností, přece jen ho nic stabilního nezajímá, naopak nechává energii neustále proudit. Kruh v nás navozuje pocit harmonie i tok energie a proměnlivost.

Bydlení v kruhovém doměBydlení v kruhovém domě

Pro pár z vás, kteří máte rádi slovníkovou dikci, přináším také strohou charakteristiku kruhového tvaru inspirovanou výkladem tradičního Ottova slovníku naučného. Koule je prostorovou formací, kterou najdeme především v přírodě. V celém vesmíru snad neexistuje efektivnější tvar tělesa než koule a její různé modifikace.

V závěru to ve své hlavě vidím tak, že pokud se rozhodnete pro variantu kulatého přístavku, nevolíte stavbu, která bude na první pohled dokreslovat místní architekturu. Už od prvopočátku jste rozliční a přitom tak tradiční. Kruhovým půdorysem dovolujete maximální optimalizaci vnitřní dispozice, výsledné užitné vlastnosti, které se na tento tvar váží, chápu jednoznačně synonymy exkluzivita a nadstandard.

Obklopujte se zaoblenými tvary, užívejte si společné večeře u kulatého stolu a podělte se s námi o vaše pocity, které ve vás navozuje kruh.


Reklama

Autor: PRHodnocení

Hodnocení: 3.6 hvězdiček / Hodnoceno: 5x