Rozhodněte se pro mobilní domy. Mohou být i zateplené

28. leden 2013  MediaShow.cz   Bydlíme  4927 zobrazení  1147 slov

Mobilní domy jsou stále více populárnější pro své jedinečné vlastnosti. Navíc velkou devízou některých mobilheimů je i možnost zateplení.

Mobilní domy, neboli mobilheimy jsou nejčastěji využívané pro rekreační bydlení. Umožňují však zajistit i trvalejší přechodné ubytování. Navíc díky vývoji nové mobilní domy vypadají jako malý domek či chata. Tím se výrazně odlišují od svých předchůdců, které vzhledem připomínají velký karavan.

Reklama

U mobilheimů lidé oceňují vybavenost mobilního domu, která je plně srovnatelná s běžným bytem. Vzhledem k tomu, že rozdíly v rozměrech, tvaru, designu, uspořádání a vybavení interiéru každého domu jsou značné, je vhodné si mobilní dům vybrat podle individuálních požadavků. Rovněž si lze vybírat mobilní domy od různých výrobců a podle stáří. Není nutné si hned kupovat zcela nový mobilheim, lze se rozhodnout již pro použitý.

Využití mobilních domů

Mobilní domy se využívají především jako rekreační objekt ve stylu zahradní chatka. Další možností je z mobilního domu vytvořit přechodné ubytování pro zaměstnance stavebních firem. Ideální jsou tyto mobilheimy pro kempy a rekreační střediska, kde poslouží k navýšení ubytovacích kapacit.

Mobilheimy lze využít i jako objekt k bydlení na pozemcích, které nejsou určeny k zástavbě. Tím jsou myšleny provozovny pro živnostníky jako jsou kanceláře, recepce, autobazary. Ideální jsou o pro hlídače, vrátné, pracovníky bezpečnostních agentur nebo jako dočasné bydlení při stavbě domu či při nouzovém ubytování.

Jak mobilní domy vypadají

Mobilní dům se v Česku nejčastěji prodává při rozměrech 9 x 3 metru. Vyrábějí se v délce do patnácti a šířce od dvou a půl do čtyř metrů. Celková výška se pohybuje kolem 3 metrů a vnitřní lehce přes 2 m. Hmotnost je mezi 2 - 5 tunami.

Základem je ocelový podvozek s malými kolečky, výsuvnými podpěrami a odnímatelnou ojí (závěsné zařízení za osobní automobil), na který je připevněna dřevěná konstrukce. V této konstrukci jsou odpovídající izolační hmoty, rozvody elektřiny, vody a odpadu.

Stěny jsou zvenku kryty hliníkovým plechem nebo plastovými palubkami, zevnitř je tapetovaná překližka, sololit nebo jiný obkladový materiál. Dřevěná podlaha je upravena zátěžovými koberci, podlahovými krytinami z PVC nebo plovoucí podlahou. Jako střešní krytina slouží hliníkový nebo pozinkovaný plech, případně ocelové střešní tašky.

Vybavení mobilních domů

Vybavení mobilheimů je poměrně luxusní. V obývací části se nachází sedací souprava, jídelní kout, poličky a plynový krb. V kuchyni je kuchyňská linka, dřez, plynový sporák s grilem a lednice. V ložnici se nachází dvojlůžko v hlavní ložnici, samostatné postele nebo patrová postel v druhé ložnici, skříně a úložné prostory.Mobilní dům má i koupelnu, tedy umyvadlo, sprchový kout, splachovací WC.

Samozřejmostí je i připojení na inženýrské sítě. Nejčastěji je provedení pohyblivými přívody. Přívod elektřiny (220V) je přes standardní zásuvku. Voda může být přivedena hadicí nebo pevným přívodem a odpad odvodem do kanalizace nebo jímky. Plyn z propan-butanové lahve.

Zateplené mobilní domy

Vývoj jde dopředu i při inovaci mobilních domů. Oblíbenou a vyhledávanou možností je zakoupit starší mobilheim a ten revitalizovat. S tím souvisí i jeho zateplení.

Mobilheim se tak dá přizpůsobit parametrům trvalého bydlení, typu podnikání i extrémním klimatickým podmínkám. Hlavní výhodou pořízení staršího mobilního domu je samozřejmě cena, která se pohybuje okolo desetiny ceny nového mobilního domu.

Revitalizace staršího mobilního domu přináší mnoho možností, lze si individuálně vybrat. Zajistit lze kvalitní zateplení stěn, podlahy, rozvodů a střechy certifikovaným zateplovacím systémem. Mezi další možnosti patří výměna rozvodů elektroinstalace, vody a odpadů, instalace krbových kamen na pevná paliva včetně certifikovaných komínových systémů.

Dále mobilní domy lze revitalizovat výměnou fasádních obkladů, zhotovením krovu sedlové střechy a pokrytím kvalitní odlehčenou krytinou, zhotovením teras, pergol, zimních zahrad, zhotovením okenic, soklových obkladů a dalších doplňků.

Výhody revitalizace mobilního domu

Revitalizací mobilních domů lze získat několik výhod. Především revitalizace je výrazně levnější varianta než koupě nového mobilního domu. Dále lze dosáhnout snížení nákladů na vytápění, zlepšení ekonomiky provozu mobilního domu. Je zajištěno zvýšení estetické úrovně mobilheimu, kvalitnější kultura bydlení. S tím souvisí modernizace a prodloužení životnosti mobilního domu.

Dále lze dosáhnout sladění a sjednocení designu více mobilních domů v kempech a chatových osadách. Je možnost přizpůsobit mobilní domy pro extrémní klimatické podmínky a přizpůsobit parametry mobilního domu pro trvalé bydlení.

Je prokázáno, že náklady na pořízení a spotřebu energií u zatepleného mobilního domu jsou v porovnání s ostatními stavbami několikanásobně nižší.

Hlavní výhody mobilních domů

Mezi hlavní výhody mobilheimů patří kompletní rozvody vody, odpadu, elektroinstalace a topení. Rychlost dodání, téměř okamžité zabydlení a minimální údržba. Vzhledem k tomu, že mobilní dům není pevně spojen se zemí, proto není ve většině případů potřeba stavebního povolení.

Specialistou na mobilní domy je plzeňská firma Bivakhomes. Ta má dlouholeté zkušenosti s prodejem, zateplováním a rekonstrukcemi mobilních domů. Zákazníkům nabízí kvalitní mobilní domy za výhodné ceny a rychlé dodání s usazením na pozemek. Samozřejmostí je příjemný tým snažící se o spokojenost svých zákazníků.


Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil