Proč je důležité a jak vybrat správné osvětlení

18. březen 2012  MediaShow.cz   Bydlíme  2326 zobrazení  498 slov

Vybrat vhodné a účinné osvětlení do místností je poměrně důležité. Na trhu je mnoho druhů a podle typu účelu se rozhoduje použití konkrétního typu.

Proč je důležité a jak vybrat správné osvětleníProč je důležité a jak vybrat správné osvětlení

Bydlení bez dostatečného osvětlení není to "pravé ořechové". Kromě přirozeného osvětlení místností je nutné mít v budovách, jako je například dům či byt, nainstalováno umělé osvětlení. Jeho intenzita se liší dle účelu místnosti. V současnosti je ale i důležitá designová stránka osvětlení.

Reklama

Vývoj osvětlovacích prvků se neustále vyvíjí. Také v obchodech je mnoho druhů a typů. Sortiment osvětlovacích těles je rozmanitý, je tedy z čeho vybírat.

Jak vybrat osvětlení

Při výběru vhodného osvětlení bychom měli dbát několika zásad. Především zrak zbytečně nezatěžovat ostrým světlem, pokud není potřeba. Avšak zase intenzita světla musí být dostatečná, jinak si rovněž kazíme zrak. V prostoru tedy volíme takové světlo, aby byla zajištěna pravidelná hladina luxů.

Dalším aspektem výběru svítidla je jeho umístění v místnosti. Důležité je, aby v místnosti bylo plynulé a rovnoměrné osvětlení po celém bytě. Na místech, kde jsou oči nejvíce namáhané, jako je kuchyň, pracovní stůl či počítač, mít umístěné ještě navíc lokální osvětlení. Z pohledu designu by mělo osvětlení ladit s nábytkem a celkovým zařízením bytu.

Druhy osvětlení

Vybírat lze z několika druhů svítidel. V nabídkách prodejců jsou často bodová světla, tradiční lustry, stropnice, reflektory, LED světla, stojací a stolní lampy.

Pokud se rozhodujeme, zda zvolit zářivku nebo klasické osvětlení se žárovkou, existuje jednoduché pravidlo. Pro dlouhodobé osvětlení jsou vhodné zářivky. Naopak tam, kde se v krátkých intervalech často zhasíná a rozsvěcuje, jsou vhodné tradiční žárovky.

Světelný zdroj by měl splňovat základní kritéria, podle kterých se lze rozhodovat. Je to vyzařovaný světelný tok, měrný světelný výkon zdroje, délka životnosti zdroje, barevná jakost světla, rozdělení světelného toku do prostoru, provozní vlastnosti, geometrický tvar, rozměry a hmotnost, stabilita světelného toku.

Kde koupit svítidla

Svítidla a osvětlení pro interiér a exteriér jsou nabízena mnoha obchody. Jedním z prodejců, který má ve své nabídce 2 500 produktů, je společnost DeltaLight. Kromě nákupu kvalitních svítidel technici pomohou i se samotným návrhem. Další předností je veliký showroom v Praze 4 - Nuslích.


Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil