Pro zdravý spánek je důležitá i kvalitní matrace

5. duben 2011  PR   Bydlíme  2657 zobrazení  399 slov

Zdravý a pravidelný spánek je pro tělo velmi důležitý. K němu napomáhají především kvalitní matrace a délka našeho spaní.

Pro zdravý spánek je důležitá i kvalitní matracePro zdravý spánek je důležitá i kvalitní matrace

Být odpočatí, v lepší náladě, komunikativnější a výkonnější. Abychom se tak po celý den takto cítili, je nutné se dobře vyspat. Na vliv zdravého spaní působí i matrace.

Reklama

Pokud nemáme vhodnou matraci, hlava je položena na obrovském nadýchaném polštáři a celou noc ležíme na břiše, nelze čekat kvalitní spaní. Takže se ráno po prospané noci nebudeme cítit odpočatí.

Spánek se skládá z několika cyklů, které se po sobě opakují. Hluboký spánek, který je označován jako NON REM spánek, přináší regeneraci tělu a spánek je v této fázi nejproduktivnější. Během REM spánku, kdy se nám zdají sny, dochází k regeneraci mozkových buněk.

Spánek by měl trvat přibližně osm hodin. Všeobecně ale platí, že s přibývajícím věkem se délka spánku zkracuje. I když je délka spánku individuální, pro všechny platí nutnost pravidelného odpočinku. U většiny z nás je prodloužena fáze bdění a fáze spánku se zkracuje, většinou z důvodů poruch spánku.

Naše tělo se během života vyvíjí a nároky na odpočinek se mění. Pro fyziologický vývoj páteře do tvaru S je u dětí a dospívajících důležitá pevnější matrace do postele, kterou lidé dle průzkumů preferují až do svých 40 let. S příchodem této věkové hranice přichází i řada fyziologických změn, které si žádají matraci měkčí. Pro lidi po operaci pohybového aparátu je vhodná pevnější matrace s měkčím povrchem zabraňující proleženinám.

Také bychom neměli zapomínat na výměnu. Je důležitá hygienická životnost samotné matrace na míru, která se pohybuje okolo deseti let. Po této době by se měla matrace vyměnit, protože za dobu jejího používání se do ní dostávají kousky kůže, tělesné tekutiny či roztoči.


Reklama

Autor: PRHodnocení

Zatím nikdo nehodnotil