Pojištění nemovitosti není to samé jako pojištění domácnosti

20. březen 2011  PR   Bydlíme  3017 zobrazení  546 slov

Vlastnictví a užívání bytu či domu je vhodné si pojistit. Vždy je při sjednávání pojistky ale nutné rozlišovat pojištění nemovitosti a domácnosti.

Pojištění majetku je ochrana pojištěnce například před vykradením domácnosti nebo umožňuje pokrývat škody způsobené třeba tím, že soused nad vámi vytopí byt. O povodni, která zničí dům, ani nemluvě.

Reklama

Všechno jsou to sice nepříjemné až katastrofické scenáře, které způsobí škodu. Ta však může být eliminována alespoň tím, že škody na pojištěném majetku finančně vykompenzuje pojišťovna.

Při sjednávání pojistky je ale nutné rozlišovat pojištění nemovitosti a pojištění domácnosti. Obě pojistky se liší zejména v tom, co pojišťují a na co se vztahují.

Pojištění nemovitosti

Pojištění nemovitosti, někdy uváděno také jako pojištění bytu, slouží pro zajištění finanční náhrady pro případ škod na nemovitosti. Tou je myšlen rodinný dům, bytový či činžovní dům, byt v osobním vlastnictví, rekreační objekt, chata a chalupa, garáž, půdní vestavba, stavební materiál, stroje i nářadí, související objekty (bazén, skleník, studna, kůlna, plot), nově zahajovaná stavba (rodinného i bytového domu). Pojištění kryje pouze škody, které utrpí stavba jako taková - tedy například promáčené zdi, porušená statika, rozbitá střecha a podobně.

Podle sjednané varianty pojištění v případě poškození nemovitosti má pojištěnec nárok na finanční kompenzaci prokázaných škod. V základní variantě pojištění nemovitosti jsou často jen některé obvyklé typy škod, na které se pojištění vztahuje, jako například: požár, výbuch, úder blesku, voda z vodovodního zařízení, krádež vloupáním. Dále lze pojistit nemovitost ještě na následující poškození: rozbití skel, vandalismus, zemětřesení, tíha sněhu, pád stromu atd.

Pojištění domácnosti

Naopak pojištění domácnosti se vztahuje na vybavení, které je v domácnosti. Proto se tomuto pojištění říká také pojištění vybavení domácnosti. Mezi vybavení, které je v rámci tohoto pojištění kryto, patří například: notebook, televize a další černá elektronika, lednice, myčka a jiná bílá elektronika, šperky a cennosti, které jsou uloženy doma, nábytek a další myslitelné vybavení bytu, věci osobní potřeby a věci pro výkon zaměstnání, stavební součásti bytu - podlahy, okna, zařízení koupelen atd.

Pojištění domácnosti kryje především škodné události jako vykradení bytu, a dále poškození vybavení bytu při požáru, krupobití, zásahu bytu bleskem atd.

Sjednání pojištění

Pojištení lze v současnosti sjednávat přímo u konkrétní pojišťovny, u pojišťovacích makléřů či přes internet. Pojištění online je poměrně rychlá a prakticky nejlevnější varianta sjednání pojištění.


Reklama

Autor: PRHodnocení

Zatím nikdo nehodnotil