Jakou klimatizaci vybrat do bytu či do kanceláře

17. červenec 2011  MediaShow.cz   Bydlíme  3915 zobrazení  769 slov

Vybrat si klimatizaci je poměrné důležité. Každý typ je vhodný pro něco jiného a liší se v mnoha parametrech.

Jakou klimatizaci vybrat do bytu či do kancelářeJakou klimatizaci vybrat do bytu či do kanceláře

Klimatizace se stále více stává součástí bytů a ostatních prostor, neboť se nelze spoléhat pouze na přirozené větrání, jako jsou otevřená okna.

Reklama

Na trhu existuje již dostatečné množství klimatizačních jednotek a pokud vynecháme složité klimatizační systémy, většinou se poohlédneme po jednoduchých klimatizačních zařízeních. Přinášíme přehled nejčastějších typů a objsaníme si, pro koho je konkrétní klimatizace určena a do jakých prostor. Take si stručně objasníme princip fungování.

Mobilní klimatizace

Mobilní klimatizace je poměrně levný přístroj používaný na různých místech či v malém bytě. Pořizovací cena začíná u pěti tisíc korun, avšak rozpětí je až do dvaceti tisíc korun.

Princip fungování klimatizace je zhruba tento: Šíroká hadice vzduchovodu se obvykle vstrkuje z okna. Výhodou je snadna instalace s možností přemisťování. Tento typ klimatizace ale má nízkou účinnost, naopak vysokou hlučnost a musí se často vylévat nádobka s kondenzovanou vodou. Lepší varianta je dělená mobilní klimatizace s ventilátorem umístěným venku.

Nástěnná klimatizace

Nástěnná klimatizace je určena především pro ty, kteří požadují plnohodnotnou klimatizaci za výhodnou cenu a nebude jim vadit její větší rozměry. Zakoupit si tento typ klimatizace lze už od osmi a půl tisíce korun, zaplatit je však možné až 75 tisíc korun.

Tento typ klimatizace je charakteristický vnitřní panelovou jednozkou na zdi asi dva metry vysoko. Potrubím je spojená s věnjší jednotkou, krabicí s ventilátory na fasádě, balkoně nebo střeše.

Také tento typ nástěnné klimatizace má dobrou účinnost, avšak nesmí vadit, že je hodně vidět a rovněž je nutné mít místo pro vnější jednotku. Ta někdy bývá hlučná. Také je nutné počítat s odbornou montáží většinou za příplatek za práci.

Podstropní a parapetní klimatizace

Podstropní či parapetní klimatizace je určena většinou pro majitele bytů s běžnou výškou stropů, kteří požadují méně nápadnou klimatizaci. cena tohoto typu klimatizace začíná už na 12 tisících, avšak může dosáhnout až 113 tisíc korun.

Tato klimatizace má vnitřní a vnější jednotku. Umisťuje se méně nápadně pod strop u stěny nebo na zeď pod okno. Pokud někomu vadí chladný vzduch foukající na hlavu, ať využije umsítění pod okny. Podstropní variantu by měl zvolit ten, kdo nemá rád foukání na záda.

Velkou výhodou tohoto typu klimatizace je tichý provoz a dobrou účinnost. Rovněž je ale nutné hledat místo pro vnější jednotku.

Kazetová klimatizace

Kazetová klimatizace je vhodná pro byty s vyššími stropy. Tento typ klimatizace se zavěšuje na stropy či se schovává do podhledů. Pořizovací cena startuje u 12 tisíc korun a koupit si tuto klimatizaci lze i za 125 tisíc korun.

Princip fungování je tento: Jsou tu dvě jednotky, z nichž ta vnitřní se dává na strop uprostřed místnosti. Pokud jsou podhledy, je takl velice nenápadná.

Klimatizace má vysoký výkon a tichý provoz, ochladí i velké prostory a lze nastavit proudění vzduchu do různých směrů. Nevýhodu pro někoho může být chlazení vzduchu ze shora.

Okenní klimatizace

Okenní klimatizace je jak dělaná pro chataře a chalupáře, kutily v dílnách či pro lidi, kteří potřebují chladit sklad s potravinami. Cena této klimatizace se pohybuje v rozmezí 12,5 tisíce - 38 tisíc korun.

Přístroj se montuje do okna, případně do zdi. Výhodou je snadná instalace a nenáročnost na místo. Někdy se ale musí změnit způsob otevírání okna. Další nevýhodou je malý výběr modelů a také absence spojování do větších celků, tzv. multi-split systémů.


Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil