Jaké jsou typy zámků na ochranu bytů na trhu

14. srpen 2011  MediaShow.cz   Bydlíme  4475 zobrazení  695 slov

Nejběžnější typ zámku nemusí být dostatečnou ochranou bytu. Zadlabací zámek s cylindrickou vložkou zkuste doplnit i jiným typem zámku

Jaké jsou typy zámků na ochranu bytů na trhuJaké jsou typy zámků na ochranu bytů na trhu

Bezpečnost bytu je stále více ožehavější téma, kterému by se měl každý věnovat. Jak lze vypozorovat, kriminalita má spíše vzrůstající tendenci, než aby byl opak.

Reklama

Proto je vhodné se informovat, jaký typ zámku si koupit pro dveře. představíme si cylindrickou vložku, přídavný zámek, vícebodový zámek, visací zámek a digitální zámek.

Cylindrická vložka

Cylindrická vložka je základním typem zámku pro byty, rodinné domy, chaty či chalupy. Lze si jej koupit už od 120 korun, ale i za 11 tisíc Kč.

Tento zámek má tři typy: Jednostrannou vložkou či půlvložku lze odemknout jen z jedné strany, takže se hodí na dveře od kůlny.

Naopak oboustranná vložka do vchodových dveří se zevnitř ovládá klíčem nebo může být místo klíče knoflík.

Víceřadé vložky mají další blokovací prvky navíc, ty mechatronické využívají kromě mechaniky též elektroniku.

Přídavný zámek

Přídavný zámek se používá jako doplňkové zabezpečení dveří od bytu či rodinného domu, funguje i jako druhý zámek na dveřích. Koupit jej lze už od 300 korun, ale i za 4 tisíce Kč.

Tento typ zámku je vhodný na dveře s cylindrickou vložkou, neboť se přimontuje zevnitř bytu jako druhý zámek. ten po příchodu domů, třeba na noc, se zavře otočením knoflíku. Zámek má dvě části, jednu na dveřích a druhou na zárubních. otočením knoflíku se ze dveří do druhé části vysune západka, často dvojitá. Lze odemknout i zvenčí pomocí klíčů.

Vícebodový zámek

Vícebodový zámek je typ bezpečnostního zámku pro kvalitnější zajištění vchodových dveří. Koupit jej lze v rozmezí od 500 korun do 40 tisíc Kč.

Funguje jako běžný zadlabací zámek s cylindrickou vložkou, který má jen jednu zmaykací západku, takže dveře jsou pevně jištěny jen na jednom místě. Vícebodový zámek pracuje s větším počtem západek, nejčastěji se třemi. Ty mohou být všechny blízko sebe u středu dveří nebo rozprostřené po celé hraně dveří, Existuje i varianta v podobě přídavného zámku.

Visací zámek

Visací zámek se hodí na brány, branky, vrata, ale i na závory, zástrče a petlice. Na vchodové dveře není vhodný. Koupit jej lze od 10 korun do 5 tisíc korun.

Běžný visací zámek lze překonat páčením či přeříznutím, navíc lze vypáčit a odmontovat závoru nebo petlici, již zámek drží uazvřenou.

Bezpečnostní visací zámky jsou proti překonání lépe chráněné krytem oka nebo zámku, navíc odolají většímu tlakupři páčení a nedají s etak snadno rozbít. Kromě varianty na klíče existují i zámky ovládané číselnou kombinací.

Digitální zámek

Digitální zámek je moderním typem zabezpečení zvláště rodinných domů s inteligentními instalacemi. Jeho pořizovací cena s epohybuje od 1 tisíce korun až po 17 tisíc Kč.

K otevření digitálního či elektronického zámku namísto mechanického otočení klíče se použije elektrický impulz. Lze jej ovládat třeba kódem vyťukaným na klávesnici, přívěskem na klíče nebo kartou s čipem, mobilním telefonem, přes internet či otiskem prstu. Některé typy nabízejí také odemykání klíčem.


Reklama

Hodnocení

Hodnocení: 2.83 hvězdiček / Hodnoceno: 6x