Jaké jsou typy varných desek a jak vybírat tu vhodnou

11. červenec 2012  MediaShow.cz   Bydlíme  2521 zobrazení  473 slov

Varné desky jsou stále více oblíbenější než klasické sporáky. Vybírat lze z několika typů lišících se konstručním systémem.

Jaké jsou typy varných desek a jak vybírat tu vhodnouJaké jsou typy varných desek a jak vybírat tu vhodnou

Varná deska je bezpochyby oblíbeným pomocníkem při vaření. K dipozici je na trhu několik typů, ať je varná deska oddělená od trouby či nikoliv. Další možností výběru je, zda je varná deska volně stojící nebo je určena pro vestavný kuchyňský sporák. Také mohou být vybaveny různými funkcemi.

Reklama

Základní typy varných desek jsou: plynové samostatné, indukční samostatné, sklokeramické samostatné. Každá z nich se od sebe mírně liší.

Plynové varné desky

Plynové varné desky fungují na klasickém principu s hořáky. Ty už jsou oproti dřívejším typům mnohem lepší. Varné desky mohou být z různých typů materiálů, ať z nerezu nebo z provedení ledového skla. Pro příznivce tradičních desek jsou na trhu k dostání i smaltované rošty.

Indukční varné desky

Indukční varné desky patří mezi přední technologie ve vaření. Oproti ostatním deskám je jejich hlavní výhoda nízká energetická náročnost, rychlost ohřevu a zejména chladný povrch desky v průběhu vaření.

Sklokeramické varné desky

Dalším typem jsou sklokeramické varné desky. Ty mají většinou jednoduché ovládání s velkou přesností intenzity ohřevu. Některé druhy těchto varných desek mají dotykové ovládání, disponuje bezpečnostním zámkem a časovačem.

Možnosti výběru

Jaké jsou další možnosti výběru, které mohou výrazně pomoci při rozhodování. U plynové varné desky lze dosáhnout s plynovými hořáky okamžité potřebné intenzity ohřevu. Kdo více vaří, by navíc měl uvažovat o modelu s pěti hořáky. Jedním z nich je vysoce výkonný tzv. wok hořák. Tento model nabízí větší flexibilitu a současně zabere stejně místa, jako modely se čtyřmi hořáky.

Většina modelů elektrických desek je vybavena plotýnkami o různých velikostech. Plotýnky s červeným bodem uprostřed umožňují rychlejší rozehřátí.

Sklokeramická elektrická varná deska v porovnání s klasickou elektrickou varnou deskou se rychleji zahřívají a snadněji se čistí. Zajímavé jsou i modely s halogenovou zónou, ty umožňují téměř okamžitou potřebnou intenzitu ohřevu.


Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil