Jak vybírat barvy na stěny pokojů v bytě

21. březen 2011  MediaShow.cz   Bydlíme  8481 zobrazení  567 slov

Bílá stěna v pokoji není nejideálnější řešení v bytě. Vhodnější jsou barevné kombinace pro zatraktivnění místností.

Každá barva má svou charakteristiku. Existuje mnoho různých teorií o vlivu a postavení barev v životě člověka. I přes jejich různorodost se všechny teorie shodují s názorem, že barvy jsou nositeli určitých charakteristik a přímo ovlivňují naši psychiku.

Reklama

Architektura však přistupuje k barvám z jiného hlediska - na rozdíl od psychologie nerozeznává barvy pozitivní a negativní. Volba řešení a barevnosti interiérů se odvíjí od jiných hledisek.

Přestože architekt sleduje módní trendy, ne vždy se jimi řídí. Je totiž důležité, aby respektoval individualitu člověka, který se má ve svém domově cítit pohodlně a přirozeně.

Charakteristiky barev

Červená je barva života a fyzické svěžesti. Představuje sílu, energii a vášeň. Oranžová je spojována s energií, zdravím a se silnou osobnosti. Žlutá svědčí ointelektu a optimismu.

Zelená je barvou přírody auzdravování. Také poukazuje na živou, přizpůsobivou a nadanou osobnost. Modrá je nositelkou idealismu, čestnosti a inspirace. Indigová poukazuje na sklon jednat intuitivně. Je barvou mravních hodnot, klidu a laskavosti.

Fialová je barvou duchovna a lásky. Černá a šedá jsou negativními barvami. Svědčí o narušení osobnosti, negativním myšlení a stresu. Bílá pak představuje dokonalost, ideál a pravdu. Zelená barva v kombinaci se dřevem vypadá velmi přirozeně. Zelená barva zvýrazňuje atmosféru klidu a pohody.

Kombinace barev, aby ladily

Nyní si prozradíme několik zásad, jak kombinovat barvy, aby k sobě ladily. Je nutné zvolit dominantní barvu, která by měla odpovídat zamýšlenému prostorovému účinku. Světlá barva na stropě nižší místnost zdánlivě zvyšuje, pokud jsou stěny natřeny tmavší a teplejší barvou.

Barvy stěn ovlivňují to, zda místnost působí teple, nebo naopak studeně, hlučně, nebo klidně. Stěny natřené teplými barvami se zdají bližší, studenými pak vzdálenější. Každá barva by se měla v místnosti objevit vícekrát. avšak jedna by měla vystupovat méně než druhá.

V jedné místnosti nepoužívejte dohromady více než tři barvy. Pozor na zbytečné extravagance - k očekávanému dojmu z místnosti patří například i to, že podlaha by měla být spíše tmavá a strop světlý. Příliš světlé podlahy mohou působit znejisťujícím dojmem, příliš tmavé ve větších místnostech mohou ovlivnit jejich světlost. Vizuálního zvětšení menších prostor lze dosáhnout přetažením podlahové krytiny na stěny.

Pozor také na výrazné a nápadné vzory. Barvy neustále ovlivňují a kontrolují veškeré naše myšlení, cítění a jednání. V divokém prostoru bychom se tedy nemuseli vždy cítit dobře. Ideální je spíše jistá neutrálnost.


Reklama

Hodnocení

Hodnocení: 5 hvězdiček / Hodnoceno: 2x