Jak pěstovat krásné růže a jak se o ně starat

21. září 2012  MediaShow.cz   Bydlíme  6067 zobrazení  641 slov

Vypěstovat si krásné růže s mnoha barevnými květy není až tak složité jak by se mohlo zdát. Je jen nutné vědět jak na to.

Jak pěstovat krásné růže a jak se o ně staratJak pěstovat krásné růže a jak se o ně starat

Růže jsou nádherné květiny, které se používají při různých příležitostech. Jejich pěstování je dlouhodobě spjato s vývojem a životem lidstva. Růžemi jako okrasnou květinou se vítá narození miminka, kytice růží se dávají k různým životním jubileím a i při smutných příležitostech, jako je pohřeb.

Reklama

Pěstování růží se vyznačuje tím, že jsou málo náročné a mají schopnost se přizpůsobit přírodním podmínkám. Růže se liší různou velikostí, svojí výškou a růstem, je mnoho odrůd. Tyto květiny se vyznačují i tím, že mají široké použití, malé nároky na ošetřování a dlouhý věk.

Růže jsou krásné především pro své květy. Jsou různě barevné, nádherně voní, mají trvanlivost a mnoho dalších pozitivních vlastností. Pěstování růží je charakteristické tím, že růže opakovaně kvetou během vegetace, lze urychlit jejich růst a pěstovat v záhonech či květináčích. Růže kromě estetických vlastností se pěstují i pro některé hospodářské vlastnosti. Květy se totiž dají používat na výrobu olejů.

Při pěstování růží je nutné vědět, co květiny potřebují. Patří sem klimatické podmínky, příprava půdy, výběr sazenic, hustota výsadby, doba výsadby, sázení růží, přesazování růží, jarní řez růží, letní řez růží, řez růží podle skupin, řez květů růží, výživa a hnojení růží, hnojení růží minerálními hnojivy, hnojení růží organickými hnojivy, kdy hnojit růže, ochrana růží před mrazem, vyvazování růží, letní pěstování růží, zalévání růží.

Jak na růže

Pokud se rozhodneme pro pěstování růžích na větších plochách, pokud chceme založit růžovou školku, je nutné zvolit vhodný pozemek a zjistit si, jaké jsou klimatické podmínky místa. Důležitý je i sklon ke světovým stranám, druh a složení půdy, vodní poměry.

Je rovněž vhodné vědět, že růže dobře rostou v hluboké, písčitohlinité, lehčí a nepříliš suché půdě. Půda musí být dostatečně vzdušná a při dešti nebo zálivce má dobře přijímat vodu.

Sazenice růží lze koupit v některých odborných prodejnách. Jenže je nutné počítat s tím, že v obchodě nemusí mít všechny odrůdy. Doporučuje se tedy v takových případech vždy nejlepší odběr přímo z růžové školky.

Určitě víte, že o růže je nutné se starat. Musí se například prořezávat. Hlavní řez růží je zásadně na jaře po přezimování. Důvodem je, že silné mrazy nejsou růžím ani zdaleka tak nebezpečné jako náhlé změny teploty začátkem jara, kdy jsou již rašící očka velmi citlivá.

Provádí se i letní řez, což je zkracování jednotlivých příliš bujných výhonů. To je zejména u keřů velkokvětých růží a korun růží stromkových. Důvodem, proč letní řez provádíme je to, že chceme povzbudit tvorbu dalších nových květů.


Reklama

Hodnocení

Hodnocení: 2.57 hvězdiček / Hodnoceno: 7x