Jak kvalitně pečovat o sedací soupravu

31. březen 2011  MediaShow.cz   Bydlíme  2649 zobrazení  566 slov

Údržba sedací soupravy má svá pravidla. Jejich dodržováním docílíme dlouhodobé životnosti a sedačka navíc bude vypadat stále novým dojmem.

Jak kvalitně pečovat o sedací soupravuJak kvalitně pečovat o sedací soupravu

Nová sedací souprava se může poškodit už jen dopravou z obchodu do bytu. Je tedy nutné se přepravě věnovat a snažit se o bezproblémový dovoz. Až bude sedačka umístěna v bytě na svém místě, teprve ji rozbalíme.

Reklama

Kožené sedací soupravy, ale i jiné, jsou většinou dobře zabaleny. Fólie a lepící páska se odstraňuje ručně. Použitím nože nebo nůžek může dojít k poškození potahového materiálu. Svorky na spodní straně sedačky se odstraňují pomocí kleští, pokud se tak neučiní, může dojít k poranění.

Pokud sedací soupravy obsahují etiketu, je nutné se vyvarovat odtrhávání ji rukou. Švy nebo potahové materiály mohou být nesprávným zacházením poškozeny. Kovové nohy jsou vybaveny plstěným nebo plastovým kluzákem. Pokud se tyto kluzáky nenamontují, je tu riziko poškození podlahy či odření sedací soupravy.

Pozor, kam si sedáte

Například rohové sedací soupravy jsou určeny k sezení. Ale i ty mají části, které k tomuto účelu nebyly konstruovány. Opěrka ruky je pro ruce, opěrka zad je pro záda. Nesprávné zatížení může deformovat výplň. Extrémní zatížení může způsobit trhliny ve švech a deformaci konstrukce.

Volné polštáře s jemnou výplní je nutné často protřepat. Zadní opěrky, které jsou tvořeny polštáři, mají podobnou výplň jako polštáře. Pro dosažení komfortního sezení je nutné upravovat polštáře opěrek protřepáním dle potřeby.

Čím je způsobeno rychlejší opotřebení

Málo se to ví, ale k rychlejšímu opotřebování například rohové sedačky dochází zejména za situace, kdy si dotyčný sedá na světlé potahové materiály v džínsech. Dále je nutné si dávat pozor na ostré pásky, peněženky a klíče v zadních kapsách kalhot. Ty mohou kožené sedačky poškrábat.

Pro sedačku nejsou vhodné ani dámské punčochy, ty působí na tkaninu jako smirkový papír. K narušení povrchu může rovněž docházet při častém používání vlněné deky. Časté tření může způsobovat vytváření žmolků na textilních potazích.

Kam neumisťovat sedací soupravu

I umístění sedacích souprav má svá specifika. Určitě je vhodné sedačku neumisťovat v bezprostřední blízkosti topných těles. Minimální odstup je 30 cm. Žár a teplo poškozují potahové materiály a výplně.

Doporučuje se také neumisťovat kožené sedací soupravy do místností s vysokou vlhkostí. Výplně mohou reagovat na vlhkost a tím změnit tvar a vlastnosti. o samé platí pro místnosti s halogenovými světly nebo pro umístění v blízkosti oken, nebo na přímé sluneční světlo. Dopadající UV záření způsobuje nevratné zesvětlení barvy potahového materiálu.


Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil